Czym jest klej UV? – opis, rodzaje, zastosowania
Przydatne na budowie

Czym jest klej UV? – opis, rodzaje, zastosowania

Klejenie nietypowych powierzchni wymaga zawsze pełnej precyzji, skupienia oraz oczywiście wyboru odpowiedniego asortymentu. Nie da się ukryć, trudne obszary wymagają jedynie specjalistycznych klejów, a zwracając uwagę wyłącznie na cenę, nie można oczekiwać zbyt zadowalających efektów.

Przykładem kleju o ogromnej sile i wytrzymałości może być odmiana UV. Rozwiązanie to stosowane jest przy części prac budowlanych, w reklamie oraz wielu innych dziedzinach. Sprawdźmy, czym cechuje się taki artykuł klejący, jakie powierzchnie do klejenia obejmuje oraz czy posiada poszczególne odmiany.

Klej UV – zasada działania

Działanie kleju UV nie jest zbytnio skomplikowane, choć nie należy również do najprostszych. Co ciekawsze, kleje te są zdolne do wypełnienia szczelin nawet o rozmiarach 0,2 mm. Spoiwa te są niemalże niezawodne, a wszystko przez ich dość trudną, ale jakże wydajną zasadę działania. Na powierzchni klejonej, po smarowaniu klejem zaczynają pojawiać się fotoinicjatory, które same na dobrą sprawę wnoszą niewiele.

Dopiero pod wpływem światła UV, z ich głębi zaczynają wydobywać się aktywatory, stanowiące arcyważny składnik kleju. To one są odpowiedzialne za łączenie powierzchni i posiadają ekstremalną moc klejenia. Istotna jest natomiast karta techniczna samego kleju. To właśnie w niej opisane jest dokładnie, jaką konkretnie ilość światła UV potrzebuje spoiwo, aby zapewnić największą wydajność.

Czym jest klej UV? – opis, rodzaje, zastosowania

Stosowanie kleju UV – jakie powierzchnie utwardzamy?

Można powiedzieć, że klej uv służy do utwardzania różnorakich powierzchni. Ten artykuł klejący powstał jednak głównie z myślą spajania szkła. Jest to oczywiście trudne i bardzo wymagające zadanie, ale tylko ta odmiana kleju jest w stanie poradzić sobie z oporną strukturą pękniętej szyby. Sporą zaletą jest, że spoiwo nie pozostawia po sobie żadnych śladów klejenia. Dzięki temu, klej może być stosowany również na innych, przezroczystych powierzchniach.

Często utwardzacze te są używane w ramach łączenia powierzchni z tworzyw sztucznych, a nawet metalu, drewna czy kamienia. Istnieje nawet specjalna odmiana, stworzona wyłącznie pod powierzchnie typu PVC czy PW. W każdym przypadku należy pamiętać o przeglądzie karty technicznej. Inne podłoża wymagają różnego natężenia światła, a niezerknięcie na informację może pozbawić łączenie optymalnej jakości.

Zalety stosowania klejów UV

Najważniejszą zaletą każdego spoiwa jest siła klejenia. W tym przypadku, klej spełnia z nadmiarem wszystkie kryteria wytrzymałości i gwarantuje niesamowitą moc w krótkim czasie. Istotny jest również fakt, że do momentu użycia lampy UV, klej nie zastyga i nadmiernie nie „łapie”.

Zaletą, dzięki której umożliwia się sprawne i trwałe łączenie szkła, jest oczywiście brak pozostawiania śladów klejenia. To zdecydowanie fakt przemawiający za używaniem tego kleju. Co więcej, taki klej cechuje się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na różne warunki. W miejscach klejenia szyba jest mocniejsza niż na naturalnie wyrobionej powierzchni. Istotne jest również, że przezroczystość pozostaje na zawsze, a nie przebarwia się po określonej jednostce czasu.

Zobacz więcej podobnych postów