Posiadanie własnych paneli fotowoltaicznych to inwestycja, która zwraca się już po kilku latach. Wizja darmowego prądu kusi coraz większą liczbę Polaków, o czym świadczą liczne instalacje montowane każdego dnia. Aby utrzymać wydajność instalacji na stałym, wysokim poziomie, należy poddawać panele regularnej pielęgnacji.
Spadek efektywności
Najważniejszą z zasad prawidłowej pracy paneli fotowoltaicznych „na pełnych obrotach” jest utrzymanie ich w czystości. Każdego dnia na powierzchni instalacji osiadają zanieczyszczenia, takie jak:
- kurz pochodzący z pól lub drobinki pyłu przenoszone przez wiatr
- piasek znad morza
- ptasie odchody
- cząsteczki spalin
- porastający mech
Oszacowano, że w przypadku grubej warstwy zanieczyszczeń efektywność pracy paneli może spaść nawet o 30%. Pielęgnacja instalacji jest zatem niezbędna, lecz wymaga użycia dedykowanych preparatów, a nierzadko oznacza także wdrapywanie się na dach i narażanie siebie na niebezpieczeństwo.
Ocena stopnia zanieczyszczeń
Producenci często informują o zbawiennych skutkach opadów deszczu. W praktyce nawet silne opady nie są w stanie zmyć powstałych zanieczyszczeń. Ocena stopnia zabrudzenia również nie należy do łatwych zadań, ponieważ znacznie utrudnia to nierównomierny kolor ogniw. Z uwagi na to, że panele zamontowane są najczęściej na pochyłym dachu, brud przeważnie gromadzi się w dolnej części instalacji.
Skutkiem zanieczyszczeń jest mniejsza przepuszczalność słoneczna. Zabrudzenia mogą także wyłączyć z pracy niektóre moduły fotowoltaiczne, co przełoży się na mniejszą produkcję energii. Co więcej, powstałe zabrudzenia (np. punktowe w postaci ptasich odchodów, które długo utrzymują się na powierzchni) mogą doprowadzić do powstania korozji, co odbarwi szkło i jeszcze bardziej zmniejszy światłoprzepuszczalność.
Czyszczenie modułów fotowoltaicznych
Zamontowaną instalację należy pielęgnować poprzez regularne usuwanie zabrudzeń. Zaleca się przeprowadzanie dokładnego czyszczenia średnio 1-2 razy w roku, pamiętając o stosowaniu wyłącznie miękkiej wody o niskiej mineralizacji (najlepiej sprawdzi się deszczówka). Nie ma konieczności stosowania dodatkowych detergentów, producenci paneli fotowoltaicznych zalecają użycie wspomnianej wyżej wody. Jeśli woda w gospodarstwie jest twarda, należy ją uprzednio uzdatnić.
Moduły można czyścić samodzielnie, pamiętając o tym, że instalacja znajduje się pod wysokim napięciem, zatem konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Do mycia paneli nie można stosować myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą one zniszczyć silikon wypełniający przestrzenie między szybkami. Trudno dostępne miejsca trzeba wyczyścić dokładnie szczotką z teleskopową rączką.
Podejmując się samodzielnej konserwacji modułów należy unikać chodzenia po nich. Instalacja pod wpływem ciężaru może skutkować powstaniem mikropęknięć w ogniwach, co również ma wpływ na wydajność. W przypadku jakichkolwiek trudności warto rozważyć skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w czyszczeniu modułów fotowoltaicznych.