Efektywność energetyczna to mniejsze rachunki. A mniejsze rachunki, to więcej pieniędzy w naszej kieszeni. A przy okazji to również nasza prywatna cegiełka, dołożona do ochrony środowiska. Pamiętajmy bowiem, że energia nadal w większym stopniu powstaje ze źródeł, które nie są odnawialne, a jej wytworzenie niesie ze sobą obciążenie dla naszego wątłego już ekosystemu. Jak zatem zwiększyć energooszczędność naszych domów i użytkowanych budynków?
Budynki energooszczędne
O energooszczędności budynku mówi definicja zawarta w Ustawie o Efektywności Energetycznej. W przełożeniu na zrozumiały język chodzi o to, aby stosunek uzyskanej energii potrzebnej do użytkowego wykorzystania budynków, do ilości jej zużycia, był jak najbardziej efektywny, zobacz więcej na https://elewacyjni.pl/porady/jak-zwiekszyc-efektywnosc-energetyczna-budynkow.html
. Podsumowując jednym zdaniem, budynki energooszczędne to takie, które funkcjonują przy niskim zużyciu energetycznym.
Na co zużywamy energię w domach i budynkach użytkowych? Przede wszystkim na ogrzewanie – zarówno samych budynków, jak i potrzebnej do komfortowego życia, ciepłej wody użytkowej. Dlatego tak ważna jest odpowiednia termoizolacja. Następnie jest oświetlenie, chłodzenie powietrza latem i wszystkie te urządzenia, które potrzebują energii. Rzeczywiste zużycie energii podawane jest za pomocą specjalnego wskaźnika EK – co jest wartością energii końcowej, pokazującą ilość energii dostarczonej do danego budynku. Wylicza się to ze wzoru:
-
[kWh/(m2*rok)]
Jak zwiększyć efektywność energetyczną domu?
Nowe domy są budowane w technologiach i przy użyciu materiałów, które już na dzień dobry są energooszczędne. Za słabą efektywność energetyczną odpowiada przede wszystkim słaba izolacja termiczna domu. I nie jest to tylko samo ocieplenie, pojmowane w kontekście izolacji watą mineralną czy styropianem. To również parametry termoizolacyjne okien, drzwi, a także rodzaj samej konstrukcji budynku, liczby mostków termicznych itd.
Efektywność energetyczną starszych domów można na szczęście zwiększyć, zarówno poprzez zastosowanie ocieplenia ścian i dachu, jak i wymianę starych okien na nowsze, np. na wielokomorowe okna trzyszybowe. Co najważniejsze, na termoizolację domów już użytkowanych, można dostać specjalne, państwowe dotacje. W ten sposób możemy tanim kosztem ocieplić dom i zmniejszyć rachunki za jego ogrzewanie.