Ile kosztuje 1kWh prądu w Polsce i co wpływa na cenę?
Budowa domu

 Ile kosztuje 1kWh prądu w Polsce i co wpływa na cenę?

Ceny prądu to elektryzujący temat nie tylko ze względu na rodzaj energii, ale przede wszystkim ze względu na jego ceny. Jak się często okazuje, te mogą być różne, a ich poziom zależy od wielu czynników. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jaka jest cena jednej kilowatogodziny w Polsce oraz od czego zależy.

 Ile kosztuje 1kWh prądu w Polsce i co wpływa na cenę?

 

Ile kosztuje 1kWh prądu?

Cena prądu to koszt dostarczenia oraz zużycia przez nas 1kWh. Koszt ten różni się w zależności od dostawcy i operatora prądu oraz taryfy, w jakiej jest sprzedawany. Obecnie średnia cena 1kWh prądu wynosi ok. 55 groszy. Suma ta waha się w zależności od dostawcy w granicach od 0,48 zł - 0,60 zł. Koszt ten jest kosztem przy taryfie G11, czyli najpopularniejszej taryfie dla gospodarstw domowych oraz osób prywatnych już podatkiem vat.

 

Co składa się na cenę?

Koszt prądu nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na ogólną cenę energii. Na sumę tę składa się wiele elementów. Paradoksalnie to właśnie obsługa oraz dostawa prądu jest odpowiedzialna za ew. podwyżki cen, a nie sam koszt jego wytworzenia. Przyjmując, że 1kWh kosztuje 0,60 zł, można prosto przedstawić poszczególne elementy składowe ceny. Sam prąd to koszt ok. 20 groszy. Po 10 groszy do ceny dolicza się z powodu podatku vat oraz kosztów własnych dystrybutora i kosztów przemysłowych. Ostatnie 10 groszy to akcyza, podatki lokalne oraz marża dystrybutora.

 

Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu?

Nieodłącznymi elementami cen prądu są również urządzenia które używamy we własnych domach. Przeważnie nie wiemy, ile prądu faktycznie zużywa dane urządzenie oraz jaki jest dzienny koszt. Jednym z najbardziej popularnych urządzeń jest lodówka o mocy ok. 100W. Koszt godziny pracy to ok. 5-6 gorszy. W ciągu doby daje to łączną sumę ok. 1,2 zł -1,5 zł. Laptopy zużywają analogicznie mniej prądu, gdyż mają moc przeważnie ok. 50W-60W. Wbrew pozom najtańszym urządzeń elektronicznym w domu z dużej elektroniki są telewizory energooszczędne. Te potrafią pobierać 30W - 40W, czyli generować koszt na godzinę ok. 2 groszy.

 

Zobacz więcej podobnych postów