Jak wykonać przyłącze kanalizacyjne?
Budowa domu

Jak wykonać przyłącze kanalizacyjne?

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego to dla wielu osób niezwiązanych z tą branżą niezwykle trudne zadanie. Należy zadbać o wiele szczegółów i formalności, które są niezbędne do prawidłowego działania przyłączy. Jak to wygląda krok po kroku?

Złożenia wniosku

Pierwszym etapem prac nad przyłączami jest udanie się do przedsiębiorstwa wodociągowego, aby tam złożyć wniosek o zgodę na wykonanie prac modernizacyjnych. Nie ma co jednak obawiać się zbyt dużymi kosztami. Zgodę na oficjalne przyłącze uzyskamy już za kilkadziesiąt złotych. Jest ono jednak konieczne do dalszych prac.

Wykonanie mapki geodezyjnej

Po uzyskaniu oficjalnego pozwolenia na wykonanie przyłączy, potrzebny jest geodeta, który sporządzi mapkę do celów projektowych. Jest to niezbędny element pracy dla projektanta oraz firmy, która bezpośrednio będzie wykonywała prace nad przyłączami. Usługa geodety jest już jednak droższa i kosztuje kilkaset złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej miejscowości znajduje się nasza działka.

Jak wykonać przyłącze kanalizacyjne?

Poszukiwania projektanta

Kiedy mamy już pozwolenie i została przygotowana profesjonalna mapka geodezyjna, czas na poszukiwanie projektanta, który w odpowiedni sposób poprowadzi przyłącza kanalizacyjne w ten sposób, aby nie tylko działały poprawnie, ale również uwzględniały przyłącza, które mogą pojawić się na tym terenie w bliższej lub dalszej przyszłości.

Wykonanie przyłącza

Po zaliczeniu wszystkich powyższych punktów przyszła pora na wykonanie przyłącza kanalizacyjnego. Najlepiej, aby zajęła się tym profesjonalna firma wodociągowa. Oczywiście musimy się liczyć z większymi kosztami całego procesu, ale mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane w należyty sposób.

Powstaje pytanie, co zrobić, gdy nie mamy możliwości przyłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej? Są dwa bardzo popularne rozwiązania. Pierwszym z nich jest budowa szamba, w którym będziemy gromadzili zanieczyszczenia. Drugim rozwiązaniem jest zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Zwłaszcza ta druga opcja jest bardzo popularna w ostatnich latach. W ten sposób bardziej dbamy o środowisku nie tylko dookoła nas.

Zobacz więcej podobnych postów