Moda zmienia się nie tylko w branży odzieżowej. Współczesne trendy obowiązują także we wnętrzach mieszkań, niektóre zmieniają się jak w kalejdoskopie, inne pozostają niezmiennie na topie przez wiele lat. Jednym z wieloletnich hitów są posadzki epoksydowe. To materiał, na który warto się zdecydować, jeśli ceni się funkcjonalność i nowoczesne rozwiązania.
Skrócona historia posadzek
Posadzki epoksydowe są powszechnie stosowane w budownictwie przemysłowym. Najczęściej pojawiają się we wszelkiego rodzaju halach magazynowych, w supermarketach czy centrach handlowych. Kilka lat temu rozpoczął się trend na stosowanie posadzek w domowych wnętrzach. Pojawiły się specjalne folie, kruszywa oraz kolorowe lakiery, dzięki którym można stworzyć podłogę, która świetnie dopełnia każde współczesne wnętrze. Dziś stosowanie posadzek dekoracyjnych w apartamentach, loftach czy penthouse’ach nie jest niczym nowym. Szereg zalet spowodował, że materiał ten jest równie popularny, jak panele czy płytki podłogowe.
Zalety posadzek
Spośród wielu zalet na pewno warto wymienić fakt, że posadzki epoksydowe są antyelektrostatyczne. Nie przyciągają kurzu i innych zanieczyszczeń, stanowiąc idealne rozwiązanie dla alergików. Struktura materiału sprawia, że posadzki są niezwykle szczelne. Wylewany materiał tworzy jednolitą powierzchnię, przez którą nie przenikają zanieczyszczenia w postaci pyłu czy stosowanych środków chemicznych. Brak fug to kolejna zaleta, z której zadowolone będą przede wszystkim panie domu. Materiał jest łatwy w utrzymaniu czystości.
Posadzki epoksydowe charakteryzują się ogromną wytrzymałością. Są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, co gwarantuje nieskazitelną powierzchnię bez zarysowań i wgnieceń przez kolejne lata. Niektóre rodzaje posadzek pięknie odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Sporą zaletą jest także niezwykle szeroka oferta produktowa, pozwalająca dobrać materiał do każdego wnętrza. Rozległa paleta kolorów daje liczne możliwości aranżacyjne. Posadzki epoksydowe pozostają w niezmiennym stanie przez wiele lat, nie wymagając pokrywania ich dodatkową powłoką.
Co warto wiedzieć przed wylaniem posadzki?
Zakup materiałów to jedno, należy pamiętać także, że posadzki muszą być wylane przez fachowców, którzy znają się na rzeczy. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że podłoże przygotowane pod wylewkę jest idealnie gładkie i poziome. W przeciwnym razie konieczne będzie zastosowanie warstw samopoziomujących.
Posadzki składają się z komponentów, które wymagają dokładnego wymieszania. Sam proces wylewki może zająć nawet do kilku dni, w zależności od zaleceń producenta. Na podłoże wylewane są kolejne warstwy, z których każda potrzebuje czasu, aby zastygnąć. Ostatnim etapem jest nałożenie warstwy lakieru ochronnego, który także wymaga kilku godzin, aby zastygnąć. Efekt końcowy jednak wynagradza długi czas oczekiwania.
Materiał przygotowany przy współpracy z firmą JakPosadzki - oferującą najwyższej klasy posadzki epoksydowe na terenie wielu miast w Polsce.