Instalacja paneli fotowoltaicznych
Materiały budowlane

Instalacja paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika na przestrzeni ostatnich kilku lat stała się bardzo popularna. Coraz więcej domostw i firm decyduje się na montaż tego typu instalacji. Jej duże zainteresowanie wynika z tego, iż najprościej można czerpać energię ze słońca i jest to dość tanie rozwiązanie w porównaniu do innych źródeł odnawialnych. Warto wiedzieć jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej.

Odnawialne Źródła Energii

To wszystkie te, które polegają na bezinwazyjne i mimowolny proces odnawiania. Skutki ich pobierania są niemalże nieodczuwalne dla środowiska. Dzięki ich wykorzystaniu możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy i nie działać na szkodę dla naszej planety.

Fotowoltaika należy do grupy odnawialnych źródeł energii. Pobieranie energii ze słońca jest jak najbardziej możliwe i dostępne dla wszystkich, stąd zauważa się coraz większe zainteresowanie tego typu instalacją.

Instalacja paneli fotowoltaicznych

Skład instalacji fotowoltaicznej

Przykładowo biorąc pod uwagę mikroinstalację fotowoltaiczną do 50 kWh zauważa się, że składa się ona z systemu paneli fotowoltaicznych, które połączone są z inwerterem, który ma za zadanie przetworzyć energię ze słońca w prąd, który płynie w gniazdkach. Dla wydajności elektrycznej coraz częściej wykorzystywane są mikroinwertery, które są pospinane oddzielne z każdym ogniwem.

Nie ma potrzeby uzyskania osobnych zgód na instalację fotowoltaiczną. Należy ją jedynie zgłosić, co zwykle jest czynione przez dystrybutora. Najczęściej montuje się ją na dachach budynku choć bywa, że instalowane są na specjalnych konstrukcjach, opartych na specjalistycznym stelażu.

Skład mikroinstalacji fotowoltaicznej

W skład tej instalacji wchodzą panele fotowoltaiczne, inaczej ogniwa, które są przystosowane do pobierania energii z najbliżej położonej im gwiazdy. Wykonane są zwykle z krzemu, germanu lub selenu. Kolejnym elementem instalacji jest falownik, czy też tzw. inwerter, który przetwarza prąd stały, pobierany z paneli na prąd zmienny, który płynie w domowych gniazdkach. Ostatnim elementem jest system montażowy, który zawiera w sobie szyny, kotwy i stalowe profile.

 

Zobacz więcej podobnych postów