Z pewnością, każdy z nas kojarzy taśmy w ich pierwotnym wydaniu. Mowa mianowicie o długich nośnikach z klejem, nawiniętych na rolkę. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście brak ograniczeń dotyczących dystansu. Kiedy uznamy, że rozmiar kleju jest wystarczający, po prostu urywamy bądź ucinamy materiał.
Na nieco innej zasadzie działają wykroje z taśm klejących. Służą one przeważnie do punktowego klejenia elementów, co niejednokrotnie okazuje się dużo bardziej praktyczne. Poniżej przedstawimy rodzaje wykrojów z taśm, ich poszczególne odmiany oraz niektóre zastosowania.
Jednostronnie klejące wykroje z taśmy – po co się ich używa?
Większość z nas mogła pomyśleć, że mówiąc o niewielkich rozmiarów wykrojach, mamy na myśli jedynie odmiany dwustronne. W końcu klejenie poszczególnych elementów ma przeważnie na celu ich łączenie. Jak się okazuje, nie tylko. Wiele okrągłych wykrojów z taśmy służy chociażby do oznaczania poszczególnych partii produktów w zakładach produkcyjnych bądź magazynach.
Przeważnie do rozróżnienia używa się wykrojów o różnych kolorach. Każda firma w sposób indywidualny określa, jaki kolor sygnatury oznacza daną serię. Takie wykroje dostępne są zazwyczaj w różnych wymiarach, co dodatkowo może pomóc w kontekście ich rozróżnienia. Do stworzenia tych wyrobów można używać różnych rodzajów taśm. Bardzo popularnymi są natomiast materiały typu duct-tape, charakteryzujące się niezwykłą odpornością na ścieralność i bardzo agresywnym klejem.
Dwustronnie klejące wykroje z taśmy – charakterystyka
Wykroje dwustronnie klejące słyną z ogromnej ilości rodzajów, jednak przeważnie towarzyszy im jeden cel. Niemal każdy producent kółek montażowych deklaruje, że ta odmiana wykrojów służy w branży poligraficznej do przyklejania wszelakich plakatów, ulotek czy tabliczek informacyjnych.
Typ kółek wybierany jest w zależności od miejsca montażu. Niektóre podłoża wymagają zastosowania kleju akrylowego, a jeszcze inne kauczukowego. To samo tyczy się nośnika. Elementy te występują w formach foliowych i piankowych. Te pierwsze służą do podstawowych zastosowań w mało zmiennych warunkach atmosferycznych. Nośniki piankowe mają natomiast za zadanie zapewnić doskonałą przyczepność na nierównych nawierzchniach.
Wykroje o różnorodnych materiałach
Do grupy wykrojów z taśmy możemy zaliczyć również taki asortyment jak rzepy samoprzylepne czy podkładki filcowe. Obie te formy znajdują swoje zastosowanie zarówno w codziennym użytku, jak i przemyśle. Możliwe jest ich wykonanie w różnorodnych kształtach. Zazwyczaj wykroje kojarzą się z okręgami, jednak często spotykaną formą są również kwadraty. Po dogadaniu się z firmą, możliwe jest także wykonanie podkładek lub rzep na indywidualne zamówienie.
Bardzo popularną ostatnio formą wykrojów są też podkładki korkowe. Znajdują one swoje zastosowanie tam, gdzie potrzebne jest podstawienie jakiegoś elementu. Zazwyczaj używane jako podkładki meblowe, w znaczny sposób ułatwiające przesuwanie podczas remontu. Doskonale chronią parkiet przed zarysowaniem, a także są zdatne do używania przez alergików.