Z pewnością każda osoba, która rozpoczęła budowę własnego domu lub też gruntowny remont mieszkania wie, czym dokładnie jest strop. To nic innego, jak przegroda mająca na celu podzielić kondygnację w poziomie. Ma również za zadanie przenosić obciążenia zarówno własne, jak i użytkowa. Warto wspomnieć o tym, że spina ona wszelkie nośne ściany składające się na daną nieruchomość.
Wytrzymałość konstrukcji
Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju rozwiązań, które różnią się między sobą głównie parametrami. Strop w budynku powinien przede wszystkim charakteryzować się ogromną wytrzymałością. Stworzona przegroda dzieląca poszczególne kondygnacje przyjmuje bardzo wysokie obciążenia. Całość konstrukcji powinna również być sztywna, gdyż wszelkie nierówności mogą spowodować skrzypienie podłogi oraz pęknięcia na całej powierzchni. Strop w budynku jednorodzinnym zazwyczaj posiada rozpiętość na poziomie 7 metrów. Użycie prefabrykowanych rozwiązań daje możliwość powiększenia tego parametru dwukrotnie. Pozwoli to na stworzenie ogromnej przestrzeni bez konieczności stosowania różnego rodzaju podciągów oraz słupów.
Popularne rozwiązania
Mimo gwałtownego rozwoju technologii na rynku nie ma idealnych rozwiązań. Strop w budynku może zostać wykonany z płaskich płyt z żelbetonu. Najczęściej w całości powinny one zostać wykonane na budowie, gdyż konieczne jest zastosowanie bardzo solidnego podparcia szalunkowego. Te stropy w budynku powinny być indywidualnie dopasowane do potrzeb danego budynku, gdyż konieczne jest dobranie klasy wytrzymałości oraz grubości. Ma to ogromny wpływ na wytrzymałość tworzonej konstrukcji, do której nie można wprowadzać praktycznie żadnych zmian. Nie ma konieczności wykorzystywania ciężkiego sprzętu do zamontowania tego rodzaju konstrukcji. Stropy w budynku wykonane z żelbetonu nie posiadają zbyt dużej grubości, w związku z tym nie dochodzi do uginania się poszczególnych elementów. Oczywiście montaż nie może odbyć się bez zastosowania wytrzymałych szalunków oraz złożonego zbrojenia. Nie ma możliwości prowadzenia dalszych prac, jeżeli dana warstwa betonu całkowicie nie wyschnie.