Popularne rodzaje klamek
Budowa domu

Popularne rodzaje klamek

Idealna klamka zapewnia równowagę między praktycznością a atrakcyjnością wizualną. Powinna też pasować do drzwi wejściowych. Tylko pozornie to mało istotny przedmiot. Tak naprawdę zapewnia prywatność, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Dlatego zobacz, na co warto zwrócić uwagę. 

Klamki do drzwi zewnętrznych

Stanowią główną barierę przed nieproszonymi gośćmi. Dlatego muszą być mocne, niezawodne i mieć dobrze działający zamek. 

Dużą popularnością cieszą się gałki na klucz. Uniemożliwiają dostęp każdemu, kto nie ma odpowiedniego klucza. Można je zablokować na zewnątrz lub od wewnątrz. Niektóre klamki są wyposażone w zestawy zamków. Zawierają również zasuwkę dla dodatkowego bezpieczeństwa.

Bardziej nowoczesną opcją, która stopniowo zyskuje na popularności, jest dostęp bezkluczykowy. Są chętnie wybierane przez osoby, które często zapominają wziąć ze sobą klucze. Takie klamki umożliwiają zdalne blokowanie i odblokowywanie drzwi za pomocą kodu. Zawsze można go zmienić. 

Zaokrąglone klamki są wygodne. Dobrze dopasowują się do dłoni. Występują w różnych wykończeniach. Pasują do wszystkich rodzajów drzwi. Można je łatwo zainstalować. Obrót klamki uruchamia zatrzask lub śrubę. 

Popularne rodzaje klamek

Nikiel, chrom i stal nierdzewna

To najpopularniejsze wykończenia zewnętrznych klamek i gałek. Świetnie wyglądają. Srebro jest ponadczasowe i pasuje do wszystkiego. Co oznacza, że nawet po wielu latach klamka nadal będzie wyglądać modnie i nowocześnie. Wspomniane wykończenia są też znacznie bardziej wytrzymałe niż niektóre inne metale, np. mosiądz. 

Z czasem mosiężna, lakierowana klamka może blaknąć lub zmieniać kolor. Natomiast chrom, nikiel lub stal nierdzewna nie ulegną degradacji przez wiele, wiele lat. Są naprawdę łatwe w konserwacji. Nakładając raz na jakiś czas powłokę woskową, będą wyglądać wspaniale przez długi czas.

Wykończenia antyczne, czarne, rustykalne

Mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie, pod warunkiem, że odpowiednio je dobierzemy. Należy dokładnie przemyśleć, zakładając je do drzwi zewnętrznych. Są delikatniejsze niż odpowiedniki z mosiądzu, chromu, niklu i stali nierdzewnej. Dość szybko może pojawić się na nich rdza. Zwłaszcza jeśli nie będziesz o nie dbać. 

Dlatego regularnie nakładaj na nie dużą ilość wosku. W ten sposób uchronisz je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, rdzą i niszczeniem. Z drugiej jednak strony niewielkie, naturalne rdzewienie klamek może im dodać odrobinę rustykalnego uroku.

Popularne rodzaje klamek

Mosiężne klamki

Mosiężne klamki zewnętrzne występują w różnych kształtach i stylach. Jeśli chcesz się nimi cieszyć przez wiele lat, wybierz uchwyt wysokiej jakości od znanego producenta. Taka klamka jest nie tylko dobrze wykonana i wytrzymała, ale ma też lepszy lakier. 

Niektóre uchwyty i gałki z polerowanego mosiądzu nie zostały poddane tradycyjnego lakierowaniu, ale procesowi znanemu jako PVD (fizyczne osadzanie z fazy gazowej).

 PVD jest bardzo trwałym wykończeniem. Zazwyczaj producent daje na niego 25-letnią gwarancję. Proces jest bardzo nowoczesny. Osadza cząsteczki wytrzymałych metali na powierzchni uchwytu. Ta mikroskopijna warstwa chroni klamkę lub gałkę.

Materiał przygotowany przy współpracy z Klamki-Drzwiowe: klamka do drzwi zewnętrznych.

Zobacz więcej podobnych postów