5 rad, jak tanio zbudować dom
Budowa domu

5 rad, jak tanio zbudować dom

Budowa własnego domu z pewnością nie jest tanim przedsięwzięciem. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą Ci zaoszczędzić nawet tysiące złotych. Oto pięć takich wskazówek.

Pomyśl o mniejszych rozmiarach domu

Im większy dom, tym więcej trzeba będzie zapłacić za jego budowę. Wynika to oczywiście z ilości pracy oraz kosztów materiałów potrzebnych do budowy domu. Co więcej, duża powierzchnie domu to problem nie tylko w trakcie budowy, ale również jego użytkowania. Dzieje się tak również dlatego, że większe domy zużywają więcej energii, a więc ich ogrzewanie kosztuje znacznie więcej. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić pieniądze na postawieniu nowego domu, to rozważ budowę takiego o mniejszej powierzchni.

Wybierz odpowiednią działkę

Działki położone poza miastem są znacznie tańsze niż te w pobliżu centrum, a nawet bliskich przedmieść. Ponadto często oferują one lepszy stosunek jakości do ceny, ponieważ są większe i mają więcej udogodnień, takich jak miejsce na ogród. Jeśli uda Ci się znaleźć miejsce z dostępem do transportu publicznego, to jeszcze lepiej - być może nie będziesz potrzebować nawet samochodu.

Starannie dobierz ekipę budowlaną

Jest to prawdopodobnie najważniejsza decyzja, jaką podejmiesz podczas budowy domu. Dobry wykonawca będzie miał dobrych podwykonawców, którzy wykonają pracę wysokiej jakości za rozsądną cenę. Zły wykonawca postąpi odwrotnie, pozostawiając Cię z tandetnym wykonaniem i niedokończonym projektem. Niestety, znalezienie dobrej ekipy nie jest proste. Sprawdź zatem referencje lokalnych firm, zrób dokładny research i poproś o wstępne kosztorysy. W ten sposób zredukujesz ryzyko wpadki.

5 rad, jak tanio zbudować dom

Robiąc to samemu, możesz sporo zaoszczędzić

Część czynności podczas budowy domu jesteś w stanie wykonać samodzielnie - w ten sposób możesz oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, które pochłonęłyby koszty robocizny. Co warto zrobić samemu?

  • oczyszczenie działki z roślin,

  • montaż ogrodzenia,

  • położenie kostki brukowej na podjeździe,

  • wykończenie wnętrz.

Oczywiście, zakres prac, które możesz wykonać samodzielnie zależy w dużej mierze od Twoich umiejętności - im są one większe, tym więcej możesz wziąć na własne barki.

Używaj materiałów z odzysku

Istnieje wiele materiałów budowlanych, które można ponownie wykorzystać podczas budowy domu. Do izolacji można użyć szkła lub papieru z recyklingu, a do budowy ścian - betonu z popiołów lotnych. Możliwości jest nieskończenie wiele, a przy odrobinie poświęconego czasu na poszukiwania, możesz znaleźć sposoby również wiele mebli w dobrym stanie.

Zobacz więcej podobnych postów