Budowa domu - jakich błędów nie popełniać?
Budowa domu

Budowa domu - jakich błędów nie popełniać?

Budowa własnego domu to ogromne przeżycie. Emocje bywają tak silne, że nie zawsze inwestorzy są w stanie myśleć racjonalnie. Często zupełnie nieświadomie popełniają błędy, które później okazują się nie tyle kłopotliwe, ile kosztowne. Czego unikać przy budowie swojego domu?

Zakupy bez planowania

Zarówno materiały budowlane, jak i wyposażenie wnętrz to rzeczy, których zakup należy dokładnie przemyśleć. Niestety coraz częściej zdarza się, że inwestorzy – poganiani czasem oraz koniecznością szybkiej wyprowadzki z aktualnego lokum – dokonują zakupów, które okazują się nietrafione lub zwyczajnie nieprzydatne.

Brak zaufania do specjalistów

Z przykrością można zauważyć, że ludzie coraz rzadziej opierają się na opinii jednego specjalisty. To zupełnie jak z odwiedzaniem lekarzy i doszukiwaniem się trzeciego dna. Podczas budowy domu okazuje się często, że inwestorzy nie lubią ograniczać się do zlecania prac specjaliście, konsultując prace jednego z innymi. Ten błąd doprowadza jedynie do straty cennego czasu i pieniędzy, które można zainwestować w budowę swojego domu.

Budowa domu - jakich błędów nie popełniać?

Myślenie tu i teraz

W ferworze aktualnych wydarzeń wielu ludzi nie zastanawia się nad tym, co może wydarzyć się w przyszłości. Budowa domu, często jedynego w życiu, powinna obejmować ewentualne plany powiększenia rodziny oraz fakt, że dzieci w przyszłości prawdopodobnie opuszczą rodzinne gniazdko, pozostawiając po sobie jedynie puste pokoje. Kwestię przeznaczenia pokoi dla dzieci również warto wziąć pod rozwagę. Maleńki pokoik dla niemowlęcia trudno będzie przekształcić w przestrzeń dla nastolatka, jak również zagospodarować go na inne pomieszczenie w przyszłości.

Bezpieczeństwo

Ta istotna kwestia jest wielokrotnie pomijana na etapie projektowania domu. Tymczasem takie drobiazgi jak alarm przeciwpożarowy czy czujniki gazu to rzeczy, które należy wziąć pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W końcu dom to oaza spokoju, spędza się w nim mnóstwo czasu z najbliższymi, warto więc zadbać o to, by przestrzenie były bezpieczne w użytkowaniu.

Zobacz więcej podobnych postów