Coraz więcej osób zastanawia się nad przejściem na bardziej ekologiczne ogrzewanie domu, a pompa ciepła idealnie wpisuje się w te założenia. Jednak ograniczenia poszczególnych rozwiązań i początkowy koszt instalacji bywają barierą dla wielu osób. Ile więc wynosi taka inwestycja i od czego zależy cena? Podpowiadamy!
Typ pompy ciepła
Na koszt pompy ciepła do domu 200 m2 czy 100 m2 w podobny sposób wpływa wybór typu dolnego źródła. Najtańszym, ale niesprawdzającym w chłodniejszych rejonach kraju jest powietrzny wymiennik ciepła. Kosz takiej instalacji zaczyna się od około 40 tysięcy złotych i rośnie wraz ze wzrostem powierzchni domu.
Nadrożnym, ale zarazem najlepszym i możliwym do zbudowania prawie wszędzie jest pionowy gruntowy wymiennik ciepła. Koszt takiej inwestycji zaczyna się od ok. 80 tysięcy złotych, czyli wynosi dwa razy więcej niż dla klasycznego rozwiązania. Tutaj cena wynika przede wszystkim z konieczności wykonania głębokich, bo w niektórych przypadkach aż 200 metrowych odwiertów.
Trochę tańsza jest pompa z poziomym gruntowym wymiennikiem, ponieważ ceny zaczynają się od 60 tysięcy. Jednak z uwagi na to, że potrzebne jest odpowiednie duże podwórko, gdzie będzie można wytyczyć przestrzeń niezasłoniętą drzewami czy zabudową, mimo swojej niższej ceny, jest mniej popularna.
Producent urządzeń, dodatkowe elementy i montaż
Na cenę inwestycji w pompę ciepła do ogrzewania domu oraz wody użytkowej wpływają także to, kto wyprodukował dane urządzenie a także, jaka ekipa zajmuje się montażem. Jak w każdym przypadku przedział cenowy jest bardzo duży, a różnica tkwi w szczegółach. Na pewno nie warto oszczędzać na specjalistach, którzy zajmują się składaniem całego systemu – jedno małe niedopatrzenie może zaważyć na efektywności całego systemu.
Jeżeli chodzi o producentów, to zazwyczaj jest to kwestia jakości użytych komponentów oraz sprawności i żywotności urządzenia. Tutaj też nie warto oszczędzać, zwłaszcza przy inwestycji w pionowe wymienniki gruntowe.
Nie bez znaczenie jest także to, czy do pompy ciepła zostanie dokupiona instalacja fotowoltaiczna o to z magazynem energii czy bez. Te elementy całego systemu wpływają znacznie na to, ile zapłaci się za takie ogrzewanie.
Wielkość domu i jego zapotrzebowanie na ciepło
Na to, że koszt pompy ciepła do domu 200 m2 będzie większy niż dla tego małego wpływa zapotrzebowanie na ciepło dla takiego budynku. Wynika to z tego, że ma on dużą powierzchnię, którą trzeba ogrzać. Oznacza to, że im większy będzie dom, tym bardziej będą rosły konieczne nakłady finansowe.
Idąc dalej bardzo duży wpływ ma także jego termoizolacyjność – im jest większa, tym mniejsza, a zarazem tańsza będzie pompa ciepła. Z kolei, gdy dużym dom nie jest dobrze zaizolowany i ma duże zapotrzebowanie na ciepło inwestycja będzie bardzo duża, tak jak i późniejsze rachunki za ogrzewanie.
Podsumowując, nie można podać konkretnej wartości ile wynosi koszt pompy ciepła do domu 200 m2, 150 m2 czy nawet tego małego o powierzchni 70 m2. Na wysokość nakładów finansowych wypływa wiele czynników i jedynie można podać wartość minimalną takiej inwestycji i to dla konkretnych typów urządzeń. Jednak to tylko wstępny szacunek i końcowe wyliczenia mogą się od niego znacznie różnić. Przykładowe wyliczenia dl aróznych typów ogrzewania znajdziesz tutaj: https://www.domiporta.pl/informacje/a/najtansze-ogrzewanie-do-domu-jednorodzinnego-porownanie-kosztow-w-2024-r-6397