Dach jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów naszego domu. To właśnie on musi spełniać wszystkie normy wytrzymałościowe, dzięki którym w naszym miejscu zamieszkania nie będzie przecieków oraz normy estetyczne, gdyż z perspektywy ulicy jest on najbardziej widocznym punktem.
Najważniejsze jest, aby przemyślenie konstrukcji i materiałów na nasze pokrycie dachowe odbyło się już na etapie tworzenia projektu. Głównie chodzi tutaj o więźbę dachową, której konstrukcja zależna jest przede wszystkim od wagi późniejszego pokrycia. Nie zaleca się czekać z zakupem przykładowych dachówek do ostatniej chwili, lecz potrzeba również zaprojektować taką więźbę, która bez problemu będzie w stanie utrzymać taką wagę.
Z czego składa się więźba dachowa?
Elementów, z których składa się sama więźba dachowa jest wiele. Zacznijmy może od tzw. Filarów dachu, jakimi są płatwie. Można opisać je jako poziomo ułożone belki, które podpierają krokwie mniej więcej w połowie ich długości. Płatew powinno wykonywać się z twardego drewna typu dąb, a przekrój z reguły jest kwadratowy.
Kolejnym z elementów są wyżej wspomniane krokwie. To one tworzą niemalże konstrukcję całego dachu gdyż są to skośnie ułożone belki o przekroju prostokątnym. Kładzie się je równolegle do siebie, a drewno, z którego są wykonywane to najczęściej jodła.
Główną podstawą, na której opierają się krokwie przy stropie jest belka podwalinowa. W tym wypadku warto, by typ drewna również był stosunkowo twardy, gdyż panuje tam ogromna siła trzymająca konstrukcję. Stosuje się również wiatrownice, kleszcze (pełniące role łączenia krokwi), miecze oraz murłaty.
Rodzaje pokryć dachowych
Po stworzeniu odpowiedniej więźby dachowej wystarczy tylko nałożenie folii paroprzepuszczalnej oraz ewentualne ocieplenie w przypadku robienia części mieszkalnej, należy już tylko nałożyć odpowiednie pokrycie dachowe.
Pokrycia dachowe dzielimy na dwa różne typy, a mianowicie te stworzone z blachy bądź te z innych materiałów. W kwestii pierwszych, wyróżnić możemy najpopularniejszą blachodachówkę. Jej zastosowanie wiąże się z brakiem konieczności wzmacniania konstrukcji, z długą użytecznością, a także z niską ceną. Kształtem blachodachówki mogą przypominać zwykłą dachówkę, co jest jak najbardziej na plus. Podobnie jest z blachami płaskimi. Ich design bazuje na prostocie, jednak daje wiele uroku dla domu i jest coraz częściej stosowany w nowoczesnym budownictwie.
Odnośnie nie blaszanych pokryć dachowych wymienić trzeba oczywiście dachówkę zarówno betonową jak i ceramiczną. Nie ma drugiego takiego materiału, który ten jest w stanie przebić żywotnością, jednak cena również odgrywa w tym wypadku swoją rolę. Pozostałymi materiałami są gonty bitumiczne, papy dachowe dla mniejszych domów oraz panele dachowe.
Akcesoria potrzebne do budowy dachu
Wiadome jest, że gołymi rękami dachu nie położymy. Poniżej przedstawione zostaną podstawowe akcesoria dekarskie, które powinien posiadać każdy dekarz i cieśla.
Po pierwsze wkręty dekarskie. Bez ich pomocy nie będziemy w stanie zamocować blachy. Oczywistym jest, że wkręty w takiej ilości potrzebują wkrętarki, więc takową również potrzeba posiadać. Oprócz tego do gięcia blachy przydadzą się szczypce, giętarka, cęgi oraz nożyce bo blachy.