Domy z dachem płaskim — Czym są, jak wykonuje się taki dach i jakie są jego zalety? Sprawdź!
Budowa domu

Domy z dachem płaskim — Czym są, jak wykonuje się taki dach i jakie są jego zalety? Sprawdź!

Domy z dachem płaskim są bardzo ciekawą alternatywą dla dachów tradycyjnych — skośnych. Choć są bardzo często wykorzystywane przy dużych inwestycjach lub przez deweloperów, w budownictwie prywatnym wiele osób podchodzi jeszcze do nich z rezerwą. W rzeczywistości dachy płaskie mają wiele zalet, a obawy wynikają przeważnie z niewiedzy. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje odnośnie płaskich dachów, ich funkcjonalności, wykonaniu oraz podpowiadamy, na co zwracać uwagę, jeśli decydujemy się na taki dach.

Domy z dachem płaskim — Czym są, jak wykonuje się taki dach i jakie są jego zalety? Sprawdź!

 

Czym są dachy płaskie i z jakich elementów się składają?

Dachy płaskie to dachy o płaskiej powierzchni, która może być również powierzchnią użytkową. Wykonuje się je w różnych konfiguracjach. Najpopularniejszymi typami dachów płaskich są dachy balastowane z termoizolacją, dachy balastowane odwrócone, systemy klejone, systemy mocowane mechanicznie czy zielone dachy. Głównym celem, jaki należy osiągnąć przy tworzeniu dachu płaskiego, jest stworzenie dachu o dobrych właściwościach termoizolacyjnych i hydroizolacyjnych przy jednoczesnym maksymalnym obniżeniu kosztów. Dach taki musi również odpowiadać potrzebom klienta. Sam projekt dachu powinien być przemyślany oraz wykonany z odpowiednich elementów, które będą ze sobą współpracowały. Jeśli tak nie będzie, dach może wymagać remontu w krótkim czasie.

Bardzo ważnym elementem działania dachu płaskiego jest odprowadzanie wody. W tym celu używa się wpustów dachowych i rzygaczy. Mają one za zadanie odprowadzać wodę z płaskiej powierzchni dachu. Ich dobór czy zestawienie zależy od takich czynników jak układ dachu, wielkość lub wykonanie materiałowe. Na dachach płaskich montuje się również wypusty awaryjne, których zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody w przypadku zatkania się podawanych instalacji odwadniających. Dach płaski nie wymaga również wentylacji. Szczelna izolacja zapobiega przedostaniu się wody do jego struktury i gwarantuje długoletnie użytkowanie.

 

Dlaczego warto wykonać dach płaski?

Istnieje kilka powodów, dla których warto wykonywać właśnie dach płaski. Pierwszą korzyścią jest powiększenie powierzchni użytkowej w domu. Dach taki może służyć do celów rekreacyjnych, jako np. taras lub być wykonany jako dach zielony. Możliwości dostosowania samego dachu jest bardzo wiele. Kolejnym plusem jest łatwość w jego wykonaniu, a szczególnie przeprowadzeniu izolacji. W porównaniu do dachów skośnych dachy płaskie można dużo efektywniej i prościej zaizolować. Dachy płaskie mają również nowoczesny estetyczny wygląd oraz można wykonać je w wielu sytuacjach lub aranżacjach domu. Odpowiednio wykonany dom z dachem płaskim to bardzo wiele zalet.

 

Jaka firmę wybrać do realizacji?

Bardzo ważną kwestią podczas tworzenia dachu płaskiego jest wybór wykonawcy. Musi posiadać on doświadczenie i kompetencje, aby wykonany dach był trwały i solidny. Jeśli tak jest, stworzenie dachu przebiegnie szybko i profesjonalnie. Jedną z firm, która posiada wszystkie te cechy, jest Suez.com.pl. To marka mająca na koncie wiele realizacji oraz pozytywnych opinii klientów. Pomaga również ocenić stan budynku, dobrać odpowiednie rozwiązania, materiały oraz zapewnia realizację projektu u sprawdzonego wykonawcy. 

Zobacz więcej podobnych postów