Ile kosztuje budowa domu?
Budowa domu

Ile kosztuje budowa domu?

W ostatnich latach zaobserwować można wzrost kosztów budowy domu. Wynika to z rosnących cen materiałów budowlanych, wyższych stawek robotników, a także konieczności stosowania coraz skuteczniejszych rozwiązań energooszczędnych. Przyglądamy się, jakie są obecnie koszty budowy domu parterowego, którego powierzchnia wynosi 100 m2. Uwzględniono średnie stawki za robociznę dla kraju oraz średnie ceny materiałów.

Surowy stan otwarty

Pracę nad budową domu rozpocząć należy do fundamentów. Zakładamy konieczność wykonania metrowych wykopów. Następnie zalewa się je ławami fundamentowymi, aby później rozpocząć w końcu budowę ścian tworzących fundamenty. Trzeba także wykonać odpowiednie izolacje. Cena materiałów nie powinna przekroczyć 20 tys. zł natomiast robocizna to koszt ok. 7 tys. zł, zatem całkowity koszt to ok. 27 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu?

Jeżeli chodzi o konstrukcję domu, budowa ścian nośnych nie powinna kosztować więcej niż 14 tys. zł wraz z robocizną, natomiast ściany działowe to w zależności od projektu koszt od 4 do 6 tys. zł. Natomiast strop drewniany, którego wybór wydaje się najbardziej opłacalną opcją, to koszt rzędu 26-28 tys. Wykonanie klasycznego dachu dwuspadowego pokrytego dachówkami ceramicznymi kosztuje ok. 45 tys. zł wraz z ociepleniem i elementami dodatkowymi, takimi jak np. rynny.

Surowy stan zamknięty

Po wykonaniu powyższych prac można mówić o domu surowym otwartym. Ażeby go zamknąć, konieczne jest wstawienie okien i drzwi. Biorąc pod uwagę cenę montażu, drewniane okna do całego domu to koszt ok. 14 tys. zł, natomiast za solidne drzwi wejściowe zapłacimy nie mniej niż 3 tys. zł.

Ocieplenie i instalacje wewnętrzne

Kolejnym krokiem, który należy podjąć, jest ocieplenie domu. Dzisiaj wraz z robocizną koszt ocieplenia domu wynosi ok. 20 tys. zł. Stawka ta znacząco wzrosłą w ostatnich latach, a w przyszłości prawdopodobne są kolejne wzrosty. Wszystko ze względu na coraz większe wymagania dotyczące energooszczędności nowych domów. Cena stworzenia profesjonalnych instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej to w sumie 35-40 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu?

Prace wykończeniowe

Wykończenie ścian, podłóg, sufitu, montaż parapetów – bez tego nie sposób mówić o wybudowanym, gotowym do zamieszkania domu. Koszt materiałów oraz wykonania wszystkich tych prac wykończeniowych powinien wynieść ok. 25-28 tys. zł. Ostatni krok to wykończenie poszczególnych pomieszczeń wraz z wyposażeniem. W tym przypadku trudno wskazać konkretne ceny, gdyż wszystko zależy od projektu i wyboru materiałów. Zróżnicowanie jest tu bowiem bardzo duże. Wydaje się jednak, że urządzając dom w średnim standardzie, nie sposób przekroczyć kwotę 80 tys. zł.

Wszystkie podane powyżej stawki są orientacyjne i mogą być różne w zależności od lokalizacji. Ponadto, ceny materiałów są mocno zróżnicowane, warto zatem szukać atrakcyjnych ofert. Nie polecamy jednak oszczędności za wszelką cenę, gdyż często niska cena oznacza jeszcze niższą jakość.

Zobacz więcej podobnych postów