Oświetlenie schodów w domu – jakie rozwiązania warto zastosować?
Budowa domu

Oświetlenie schodów w domu – jakie rozwiązania warto zastosować?

Schody stanowią bardzo ważny element użytkowy każdego piętrowego domu. Aby korzystanie z nich było wygodne i bezpieczne, należy zadbać o ich odpowiednie oświetlenie, które przyda się nie tylko wieczorami i w nocy. Oświetlenie schodów powinno być dopasowane do ogólnego wystroju wnętrza oraz specyfiki samych schodów gwarantując maksimum bezpieczeństwa podczas ich użytkowania. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę projektując oświetlenie schodów wewnętrznych?

Oświetlenie schodów z góry – uniwersalne rozwiązania do klasycznych domów

Osoby, których dom będzie utrzymany w klasycznym stylu powinny zainteresować się uniwersalnym rozwiązaniem, jakim jest oświetlenie schodów od góry. Można je zapewnić poprzez umieszczenie lamp w suficie bezpośrednio nad schodami lub kinkietów w ścianie tuż obok nich. Decydując się na wybór oświetlenia bocznego, kinkiety warto zainstalować wyżej niż znajdują się oczy osoby pokonującej schody po to, aby światło nie raziło jej w oczy. Ilość lamp lub kinkietów powinna natomiast zostać dostosowana do długości schodów oraz specyfiki samej klatki schodowej. Im schody są dłuższe i bardziej rozbudowane, tym lamp powinno być więcej.

Oświetlenie schodów z góry jest rozwiązaniem prostym w konstrukcji oraz stosunkowo niedrogim w wykonaniu. Jego zaletą jest zapewnianie mocnego doświetlenia całej klatki schodowej oraz możliwość nadania tej części domu dodatkowych walorów estetycznych poprzez dobór lamp o odpowiednim designie. W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór zarówno żyrandoli, jak i kinkietów, wśród którym można znaleźć akcesoria, które będą idealnym dopełnieniem wystroju wnętrza. Planując oświetlenie schodów wewnętrznych z góry nie należy także zapominać o konieczności umieszczenia dwóch włączników światła – jeden powinien znajdować się u podstawy schodów na dole, a drugi na ich szczycie. Pozwoli to na wygodne sterowanie oświetleniem z obu części domu.

Oświetlenie schodów w domu – jakie rozwiązania warto zastosować?

Oświetlenie punktowe schodów wewnętrznych – nowoczesność i minimalizm w jednym

Punktowe oświetlenie schodów wewnętrznych cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Jest to nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie, które doskonale odnajdzie się w domach urządzonych w modernistycznym stylu. Punkty oświetleniowe umieszczane mogą być zarówno nisko na ścianie bezpośrednio przy schodach, jak i w samych stopniach. W tym celu najczęściej wykorzystywane są diody, halogeny oraz żarówki LED-owe.

Wartym zainteresowania rozwiązaniem jest także zastosowanie specjalnych taśm LED, które umieszczone bezpośrednio w stopniach zapewnią bezpieczeństwo korzystania ze schodów oraz nadadzą schodom unikalnego wyglądu. Taśmy LED-owe przykleja się pod stopniami i są one bardzo proste w montażu. Ich wadą jest jednak dość wysoki koszt zakupu zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dobrej jakości akcesoriami. Wybierając rodzaj oświetlenia warto zwrócić uwagę nie tylko na barwę emitowanego przez niego światła, ale także jego natężenie – punktowe oświetlenie schodów powinno występować w nieco rozproszonej formie, aby światło nie oślepiało domowników podczas pokonywania schodów.

Zobacz więcej podobnych postów