Co warto wiedzieć przed zakupem lokalu użytkowego?
Przydatne na budowie

Co warto wiedzieć przed zakupem lokalu użytkowego?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i umiejętnościami zarządzania. Kiedy biznes rozwija się zgodnie z planem i zaczyna przynosić coraz większe dochody, warto rozważyć zakup własnego lokalu użytkowego. Odchodzą wówczas koszty związane z wynajmem, a w chwili, kiedy zapadnie decyzja o zamknięciu działalności, lokal można po prostu wynająć, czerpiąc kolejne zyski.

Dla kogo zakup lokalu użytkowego?

Nieruchomości komercyjne cieszą się w Polsce sporą popularnością. Pomimo tego, że znaczna liczba przedsiębiorstw zdecydowała się przenieść swój biznes do przestrzeni wirtualnej, liczba lokali użytkowych na sprzedaż wciąż wzrasta. Z takich nieruchomości korzystają głównie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, jak również młode firmy, które dopiero rozwijają swoje skrzydła. Powodzenie lokali komercyjnych wynika głównie z faktu, że można je z łatwością zaaranżować i dostosować do profilu danej działalności (m.in. salon kosmetyczny, zakład fryzjerski czy biuro).

Kluczowe aspekty przed kupnem nieruchomości

Wybierając obiekt, który będzie przeznaczony na działalność gospodarczą, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, z czego najważniejszą z nich jest lokalizacja. Decyzja o kupnie lokalu powinna być w zasadzie oparta na tym, z jakim przeznaczeniem będzie wykorzystywana. Biuro w centrum handlowym z pewnością nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak studio urody na słabo zamieszkanych obrzeżach miasta. Zainteresowanie lokalem na pewno zaś wzbudzi lokalizacja w dużym skupisku ludzi, dodatkowo jego atrakcyjność podniesie obecność miejsc parkingowych oraz dobra infrastruktura drogowa.

Co warto wiedzieć przed zakupem lokalu użytkowego?

Stan techniczny lokalu to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Obiekt wymagający remontu oznacza dodatkowe koszty, które wydłużą czas zysku z inwestycji. Warto również sprawdzić, jakie jest zainteresowanie kupnem lokalu. Jeśli chętnych na zakup jest więcej, można przypuszczać, że inwestycja jest warta swojej ceny. Jeśli natomiast nikt nie jest zainteresowany nawet wynajmem lokalu, należy mieć oczy szeroko otwarte i zwiększyć swoją czujność w każdej możliwej kwestii.

Jak szybko wynająć zakupiony lokal?

Jeśli obiekt będzie spełniał kluczowe dwa warunki, tj. atrakcyjną lokalizację i dobrą kondycję techniczną, znalezienie chętnego na wynajem to zapewne kwestia najbliższej przyszłości. Przed wystawieniem oferty o wynajmie warto zastanowić się, na jaki zysk można liczyć. Atrakcyjna kwota najmu to kolejny powód, dla którego chętny na lokal szybko się znajdzie.

Warto dołożyć też wszelkich starań, aby wpasować się w aktualne trendy. Czasem niewielkim nakładem finansowym można zaaranżować wnętrze w nowoczesnym stylu, które znakomicie sprawdzi się jako lokal biurowy czy niewielkie call center. W takiej sytuacji warto podążać za tym, co aktualnie przyciąga najemców. Nowoczesność zawsze jest wysoko ceniona, dlatego też znalezienie odpowiedniej osoby nie powinno trwać w nieskończoność.

Partnerem materiału jest firma LOCO Commercial - nieruchomości komercyjne na sprzedaż Warszawa.

Zobacz więcej podobnych postów