Bez względu na to, czy mieszkasz we własnym domu, czy mieszkaniu w bloku, może Ci się przydarzyć zalanie budynku. Wystarczy poważna awaria hydrauliczna, albo kiepskie warunki atmosferyczne, aby nasz dom został zalany. Bez względu na to, w jaki sposób do tego doszło, jak najszybciej powinniśmy przystąpić do osuszania budynku. Ledwie po paru godzinach, ściany, podłogi, czy strop wchłoną duża ilość wody, co będzie miało swoje przykre konsekwencje, w postaci występowania pleśni oraz grzybów. Na szczęście wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się nowe metody osuszania, która dają bardzo dobre efekty i co ważne są całkowicie bezinwazyjne. Zacznijmy jednak od początku.
Najpierw wypompuj wodę
Zaraz po zalaniu powinniśmy wypompować nadmiar wody w mieszkania oraz pozbyć się wszystkich mokrych rzeczy, takich jak: meble, dywany itd. Czasami zalanie jest na tyle małe, że nie ma potrzeby pozbycia się mebli. Następnie musimy się zdecydować na sposób w jaki zamierzamy osuszyć dom. Możemy zrobić to naturalnie lub mechanicznie.
Naturalny sposób osuszania mieszkania
Pomimo iż na rynku są urządzenia, które pomagają osuszać dom (o czym za chwilę), to metoda naturalna, wyklucza korzystanie z nich. Niestety naturalna metoda osuszania jest bardzo długotrwała, i sprawdza się przede wszystkim w przypadku mieszkań lub domów, które są zalane tylko częściowo. Jeśli nasz dom ucierpiał na skutek powodzi, naturalna metoda osuszania, jest niemożliwa do wykorzystania.
Kolejną wadą tego sposobu pozbycia się wilgoci są kaprysy pogodowe. Jeśli jest słonecznie i ciepło otwarcie drzwi i okien nie stanowi problemu, jeśli jednak pogoda jest znacznie gorsza, to będziemy musieli wspomóc się, np.: grzejnikami.
Mechaniczny sposób osuszania domu
Osuszanie mechaniczne, odbywa się poprzez wykorzystanie do tego celu różnych urządzeń, które wspomagają cały proces. Bardzo często wykorzystuje się do tego celu osuszacze przemysłowe, dzięki którym, wilgoć, które występuje w ścianach zostaje zamienione w wodę. Minusem takiego rozwiązania, jest spore wykorzystanie energii elektrycznej, co przełoży się na duże rachunki za prąd. W zależności od tego, czy zależy nam na osuszeniu ścian, sufitów, czy stropu, sam proces suszenia wygląda inaczej. Bardzo często oznacza to, poniesienie dodatkowych kosztów.
Mechaniczne osuszanie domu, dzięki elektroosmozie
Dzięki współczesnej technologii proces osuszania mechanicznego może być znacznie prostszy, niż te wspomniane na początku. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się osuszanie za pomocą elektroosmozy. Aby w taki sposób osuszyć mury, fundamenty bądź ściany należy zakupić przeznaczone do tego celu urządzenie, które można nabyć pod tym linkiem: https://osuszaniebudynku.com. Sam proces osuszania odbywa się bez użycia jakichkolwiek preparatów chemicznych, i jest możliwy dzięki wspomnianej wcześniej elektroosmozie, która polega na wytworzeniu tzw. blokady przeciwwilgociowej za pomocą pola elektromagnetycznego. Jeśli urządzenia jest włączone, generuje pole, która powoduje, że wilgoć kieruje się w stronę gruntu. Sam proces osuszania, dzięki zjawisku elektroosmozy może trwać nawet kilka miesięcy, jednak jest on całkowicie bezinwazyjny i nieszkodliwy dla człowieka. Co ciekawe, nawet po osuszeniu ścian, warto korzystać z takiego urządzenia, ponieważ zapobiega ono zawilgoceniu ścian i fundamentów. Osuszacz ma zasięg od 9 do 15 metrów, a na sam proces osuszania jest udzielana 20 letnia gwarancja.
Osuszanie budynku? Dzisiaj to proste
Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, w której musimy osuszać własny dom. Na szczęście nawet w tak trudnych przypadkach, są rozwiązania, które pomagają i przyspieszają cały proces osuszania. Do tego celu można wykorzystać naturalne metody, jak otwieranie okien i drzwi, jednak mają one sporo wad. Kosztowniejszą, ale bardziej sprawdzoną metodą jest osuszanie domu przy pomocy różnego rodzaju urządzeń. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się osuszanie przy pomocy, elektroosmozy, które jest dość tanie, w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami, oraz bardzo ekologiczne. Urządzenie do osuszania nie potrzebuje wykorzystywać chemii. 20 lat gwarancji sprawia, że taka metoda, jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, dla każdego właściciela domu.