Do niedawna lekka konstrukcja domu szkieletowego wzbudzała w naszym kraju głównie brak zaufania. Pomimo iż wciąż pod względem popularności domy tego typu nie dorównują konstrukcjom murowanym, to jednak pojawia się ich coraz więcej. Dlaczego stają się popularniejsze? Czy warto zdecydować się na drewniany dom szkieletowy?
Szybka budowa
Tym, co z pewnością wyróżnia domy drewniane szkieletowe, jest krótki czas ich budowy. Zwykle postawienie takiej konstrukcji od zera nie zajmuje więcej niż trzy miesiące. Niewątpliwie jest to zatem idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce jak najszybciej zamieszkać w swoim domu. Dlaczego budowa trwa tak krótko? Po pierwsze projekt domu szkieletowego jest prostszy niż projekt budynku murowanego. Ilość pracy do wykonania również nie jest tak duża. Ponadto, warto też zauważyć, że w tym przypadku po wylaniu fundamentów wszystko wykonuje się w technice suchej. Oznacza to brak stosowania zapraw wymagających wyschnięcia. Innymi słowy, praca toczy się nieustannie, bez wydłużających budowę przerw. Ze względu na budowę w technice suchej, prace mogą trwać również w zimie, co również stanowi dużą korzyść dla inwestora.
Koszty budowy domów drewnianych szkieletowych
Do budowy domu szkieletowego z pewnością zachęcają niższe koszty. Jednak czy rzeczywiście zawsze taniej jest wybudować szkieletowy dom drewniany niż dom murowany? Okazuje się, że bywa z tym różnie. Generalnie całkowita cena materiałów rzeczywiście jest w tym przypadku niższa. Ponadto, fundamenty są mniejsze ze względu na lekkość konstrukcji, przez co ich budowa nie generuje szczególnie wysokich kosztów. Nie bez znaczenia dla ostatecznych kosztów jest również krótszy czas budowy. Im krócej robotnicy przebywają na terenie budowy, tym mniejsze są koszty robocizny. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że niewłaściwy dobór materiałów oraz błędy w czasie budowy mogą znacząco podwyższyć koszty realizacji projektu. Czasami okazuje się, iż są one wyższe niż koszty budowy domu murowanego. Co prawda domy drewniane szkieletowe buduje się szybciej, teoretycznie również prościej, to jednak bardzo łatwo o popełnienie błędu, który ma fatalne skutki. Rzecz w tym, iż pozornie niewielki błąd w projekcie lub w jego realizacji może generować wysokie koszty związane z koniecznością jego naprawy.
Czy warto zdecydować się na dom szkieletowy? Pamiętając o kilku kwestiach, których trzeba dopilnować, wydaje się, że jak najbardziej. Rzecz w tym, aby stworzeniem oraz realizacją projektu zajęła się doświadczona firma, która będzie gwarancją profesjonalizmu. Dobrze wykonany dom szkieletowy wytrzymałością i długowiecznością nie ustępuje wcale obiektom murowanym, natomiast pozwala zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Drewdom, stawiającą domy drewniane szkieletowe.