Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku nieruchomości w Polsce?
Budowa domu

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku nieruchomości w Polsce?

W stolicy ceny zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, są stabilne. Tak wynika z ostatnio przeprowadzonego badania. Trendy wzrostowe możemy natomiast zauważyć we Wrocławiu i Krakowiu. Jednak wciąż rosnące ceny nieruchomości nie są jedynym zmartwieniem dla kupujących.

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku nieruchomości w Polsce?

Ceny transakcyjne

Mieszkania w centrum miasta drożeją najszybciej. Do takiego wniosku można dojść po dokładnej analizie cen transakcyjnych. Dodatkowym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest wiek budynku. Największe trendy wzrostowe dotyczą budynków, które zostały oddane do użytku w ciągu ostatnich 10 lat. Coraz większe różnice w cenie występują pomiędzy mieszkaniami w centrum, a na obrzeżach. To zjawisko jest szczególnie widoczne w przypadku rynku pierwotnego. Przede wszystkim dlatego, że deweloperzy decydujący się na inwestycję w najlepszych lokalizacjach zwracają uwagę na najwyższą jakość.

Rynek nieruchomości w Krakowie

W Warszawie, Poznaniu i Gdańsku ceny utrzymują się na podobnym poziomie. Jednak są miasta, w których wzrost cen jest nadal widoczny. Jednym z takich miast jest na pewno Kraków. Ceny wzrosły o 4,1%.  Za 1m2 zapłacimy tu średnio 7114 zł. Ceny poniżej 6 tysięcy za 1m2 dotyczyły jedynie 20% wszystkich transakcji. Podobna tendencja występuje w Łodzi. Tutaj za 1m2 należy zapłacić około 4243 zł. Porównując wzrosty w innych miastach, Łódź znajduje się na 1 miejscu. Za każdy metr kwadratowy należy zapłacić dodatkowo aż 500 zł. Odnotowano tu wzrost o 13,9%. Więcej trzeba też zapłacić za mieszkania we Wrocławiu. W ciągu roku podrożały o 10,8%. Za 1 m2 trzeba zapłacić prawie 6000 zł.

Ceny stabilne w Warszawie

Jak wcześniej ceny mieszkań w Warszawie się ustabilizowały. Rynek pierwotny w stolicy był najbardziej stabilny w porównaniu do innych sześciu polskich metropolii. Ceny nowych mieszkaniach są bardzo zbliżone w trzech polskich miastach: we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Z tych trzech miejscowości, Gdańsk proponuje najbardziej rozbudowaną ofertę prestiżowych mieszkań.

Mniejsza liczba tanich nieruchomości od dewelopera

Klienci mają coraz większe trudności ze znalezieniem taniego mieszkania prosto od dewelopera. W Krakowie naprawdę ciężko jest znaleźć tanie nieruchomości na rynku pierwotnym. Duży ubytek atrakcyjnych cenowo mieszkań zauważyli mieszkańcy Wrocławia. Eksperci przewidują, że ceny mieszkań w 2019 roku będą dalej rosnąć.

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku nieruchomości w Polsce?

Trudności ze wzięciem kredytu hipotecznego

Banki ograniczają coraz bardziej dostępność kredytów hipotecznych. Pomimo że wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw systematycznie rosną, dostępna kwota kredytu nie wzrasta. Ponadto banki stawiają coraz większe wymagania kredytobiorcom. Żeby pożyczyć 300 tysięcy złotych, 4-osobowa rodzina musi mieć dochód przynajmniej 5590 zł netto. Banki obawiają się, że przewidywane pogorszenie sytuacji gospodarczej może powodować trudności ze spłatą kredytów. Chcąc zmniejszyć ryzyko, stawiają klientom coraz większe wymagania.

Dobrą informacją dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, jest na pewno niska inflacja. Ogranicza ryzyko podwyżek stóp procentowych.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Nieruchomosci-pm.pl - Nieruchomości pierwotne w Polsce.

Zobacz więcej podobnych postów