Całoroczny dom z bali — Czym jest, jakie ma korzyści i czy warto go wybrać?
Budowa domu

Całoroczny dom z bali — Czym jest, jakie ma korzyści i czy warto go wybrać?

Domy z drewna to marzenie wielu osób. Obecnie istnieje wiele firm, które oferują postawienie całorocznego domu z bali drewnianych. Pomysł na wykonanie domu w tej technologii ma wiele zalet i korzyści. Poniżej przedstawiamy, czym są domy z bali oraz jakie plusy posiadają.

Całoroczny dom z bali — Czym jest, jakie ma korzyści i czy warto go wybrać?

 

Czym są całoroczne domy z bali?

Całoroczne domy z bali to domy z drewnianych kłód. Najczęściej spotkać możemy je w górach jako tradycyjną architekturę, ale mogą być one budowane w każdym miejscu. Domy takie są stawiane z bali o różnej średnicy — nawet kilkudziesięcio centymetrowych. Z drewna wykonywane są ściany, dach, podłogi i każdy inny elementem. Proces stawiania domu odbywa się poprzez przygotowanie bali oraz ich złożenie na działce klienta. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują tego typu usługi. Domy z drewna możemy zamawiać zarówno w stanie surowym zamkniętym, jak i “pod klucz” wykończone w odpowiedni sposób. Ceny budownictwa drewnianego są porównywalne do tego tradycyjnego lub nieco wyższe. Nie są jednak znacznie wyższe, a w bezpośrednim porównaniu czasami cena wypada na korzyść domów z bali.

 

Jakie plusy posiadają domy z bali?

Domy z bali drewnianych są niezwykle korzystne pod wieloma względami. Pierwszym z nich jest szybkość budowy. Dom taki może powstać nawet w ciągu kilku — kilkunastu tygodni. Część z tego czasu to prace na terenie firmy związane z przygotowaniem bali, więc sam montaż na działce jest niezwykle krótki. Kolejną korzyścią jest termoizolacja. Domy drewniane z bali bardzo szybko nagrzewają się zimą, a w lecie dają uczucie chłodu. Konstrukcje tego typu mogą być dodatkowo ocieplane i izolowane. Mikroklimat, który panuje w takich domach, wpływa też na nasze zdrowie.

Domy z bali pozwalają na odpowiednie dostosowywanie ich do potrzeb mieszkańców. Można stworzyć zatem swój indywidualny projekt — zarówno małego domku, jak i dużego domu piętrowego. Drewniany dom z bali można wykonać w różnych stylach np.  skandynawskim, rustykalnym czy nowoczesnym stosując okładziny, płyty kartonowo gipsowe itp.

Zobacz więcej podobnych postów