Dachy płaskie - rodzaje pokrycia, izolacja
Budowa domu

Dachy płaskie - rodzaje pokrycia, izolacja

Wybór kształtu dachu to bardzo ważna decyzja podczas budowy domu. Dlaczego? Ponieważ rzutuje na późniejsze koszty związane z wykończeniem poddasza, a także poziom izolacji całego budynku. Jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać? Czym kierować się przy wyborze izolacji? Podpowiadamy!

Dachy płaskie - gdzie występują?

Dachy płaskie kojarzą się ze starym budownictwem. Nic bardziej mylnego. Dziś ten rodzaj pokrycia dachowego świadczy o innowacyjności, wykorzystaniu nowych technologii i uzyskaniu oszczędności. Płaskie dachy możemy spotkać na większych inwestycjach (biurowcach, wieżowcach, instytutach), a także na budynkach mieszkalnych. Szczególnie dotyczy to domów jednorodzinnych.

Dlaczego dachy płaskie cieszą się dużą popularnością? Przede wszystkim gwarantują wysokiej jakości termoizolację. Ponadto wyglądają nowocześnie i stanowią podstawę do tego, aby je zagospodarować na ogród czy taras. Co ważne, płaski dach daje nam większą powierzchnię użytkową domu. Dzięki prostym ścianom, taniej jest je wykończyć. Remont budynku z płaskim zadaszeniem jest więc tańszy. 

Bardzo ważną zaletą dachu płaskiego jest to, że nie kosztuje on wiele, a dobrze wykonany posłuży przez wiele lat. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać, skonsultuj się ze specjalistą. Ekspertów z zakresu budownictwa znajdziesz w firmie SUEZ.

Rodzaje pokrycia dachu płaskiego

Aby wybrać właściwe pokrycie dachowe, niezbędna jest odpowiednia wiedza oraz doświadczenie w branży budowlanej. Dobór odpowiednich materiałów będzie wpływał na jakość wykonanej pracy. Zastosowanie niewłaściwych materiałów będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia remontów w krótkim czasie. Jakie więc pokrycie dachu płaskiego będzie optymalne?

Dachy płaskie - rodzaje pokrycia, izolacja

Rodzaj pokrycia dachu powinien być uzależniony od warunków technicznych budynku. To jednak niejedyny czynnik, który powinien być decydujący. Technologię wybieramy także pod cel, który chcemy osiągnąć danym pokryciem. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dlatego decydując się na dachy płaskie należy skonsultować swój wybór ze specjalistą. Za jego poradą możesz wybrać następujące rodzaje systemów:

  • mocowane mechanicznie,
  • klejone,
  • zielone,
  • balastowane odwrócone,
  • balastowane z odwróconą izolacją termiczną.

Każdy rodzaj pokrycia dachowego pozwala na wybór innych materiałów izolacyjnych. Możesz sięgnąć po papę czy membrany PVC. Eksperci SUEZ podpowiedzą, co będzie odpowiednim wyborem 

Dachy płaskie - o czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli zdecydowałeś się na płaski dach, pamiętaj, aby był on funkcjonalny. Szczelność i wytrzymałość dachu to podstawa jego długowieczności. Pamiętaj więc o odpowiedniej hydroizolacji, a także systemie odprowadzania wody. Jest on bardzo ważny!

Czym jest hydroizolacja, a czym system odprowadzania wody? Hydroizolacja polega na zastosowaniu odpowiednich produktów izolacyjnych, czyli np. papy, materiałów rolowych z tworzyw sztucznych i kauczuku, a także folii (PVC, EPDM, TPO i FPO).  Z kolei system odprowadzenia wody powinien być zrobiony przy pomocy wpustów dachowych i rzygaczy. Ich rodzaj i rozkład muszą być dobrane do kształtu czy wielkości dachu, a także rodzaju jego pokrycia.

Zobacz więcej podobnych postów