Pompa ciepła - przegląd zalet
Budowa domu

Pompa ciepła - przegląd zalet

Pompa ciepła cieszy się rosnącą popularnością i z całą pewnością nie jest to popularność, która mogłaby nas zaskakiwać, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że jest wyjątkowo tanim w eksploatacji sposobem na ogrzewanie domu. Pompa ciepła jest też rozwiązaniem wielofunkcyjnym i nawet jeśli osoby przekonane o tym, że potrafi ona wszystko popadają w przesadę, nie można nie zgodzić się z tym, że można jej zaufać.

To jedno z tych rozwiązań, które jest w stanie nie tylko grzać w zimie, ale również chłodzić nas latem, co jest nie bez znaczenia zwłaszcza w kontekście doniesień na temat globalnego ocieplenia

Pompa ciepła - przegląd zalet

Nie bez znaczenia jest i to, że pompa ciepła może wytwarzać nam ciepłą wodę użytkową działając przy tym jako rekuperator w systemie klimatyzacji. Można na nią liczyć także wówczas, gdy zależy nam na oczyszczeniu powietrza. Inną zaletą nowoczesnej pompy ciepła jest to, że możemy mówić o niej jako o rozwiązaniu samoobsługowym, w pełni zautomatyzowanym. Pompa ciepła jest przecież w stu procentach elektryczna! W Europie instalacja pompy ciepła cieszy się szczególnie dużym powodzeniem i jest wspierana, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem proekologicznym sprawdzającym się znakomicie jako alternatywa dla brudnego ogrzewania olejowego. Pompa ciepła bazuje na ogrzewaniu elektrycznym, pozwala więc w istotny sposób zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, o co zabiegamy przecież już od dłuższego czasu.

Poparcie polityczne dla pompy ciepła

Wspomniane już poparcie polityczne dla pompy ciepła będącego rozwiązaniem pozwalającym na redukowanie emisji dwutlenku węgla nie bazuje wyłącznie na deklaracjach. Coraz częściej możemy obserwować, że przekłada się zarówno na dotacje, jak i na ulgi. Oczywiście, zastanawiając się nad tego rodzaju rozwiązaniem musimy mieć świadomość tego, że instalacja pompy ciepła jest inwestycją stosunkowo drogą. Jej wysokie koszty są faktem, zdecydowana większość informacji na temat wad pompy ciepła to jednak przede wszystkim mity, które domagają się wyjaśnienia.

Wiele osób obawia się, że instalacja pompy ciepła skazuje dom na ogrzewanie podłogowe uniemożliwiając instalowanie parkietów i stosowanie dywanów. Okazuje się jednak, że jest to tylko częściowa prawda. Nie można nie zgodzić się z tym, że ogrzewanie podłogowe słusznie jest postrzegane za najlepsze źródło górne już choćby ze względu na niską temperaturę pracy, nie jest to jednak rozwiązanie, któremu każdy właściciel pompy ciepła musi się podporządkować. Z powodzeniem można przecież stosować również grzejniki pracujące przy dość niskiej temperaturze.

Zobacz więcej podobnych postów