Projektujemy i urządzamy sypialnię
Wykończenie wnętrz

Projektujemy i urządzamy sypialnię

Projektując sypialnię, w pierwszej kolejności zaczynamy od pomiarów pomieszczenia oraz oceny kształtu pomieszczenia. Pamiętajmy, by pod uwagę wziąć również stopień nasłonecznienia. Następnie możemy przejść do etapu projektu i aranżacji. Idealnie, gdy mamy nowe, w stanie surowym pomieszczenie, wtedy możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Trudniej będzie z pomieszczeniem, które musimy wyremontować i pozostawić meble, które do tej pory nam służyły. Podpowiemy Ci, od czego zacząć metamorfozę sypialni.

 

Strony świata

 

Planowanie usytuowania sypialni zacznijmy od określenia stron świata. Okna od strony wschodniej rano ułatwią nam poranne wstawanie, natomiast od strony zachodniej pozwolą nam na dłuższy odpoczynek. Warto zwrócić uwagę na to, że latem pomieszczenie z oknami od strony zachodniej będzie dużo bardziej nagrzane aniżeli od strony zachodniej. Wybierając okna do sypialni, zwróć uwagę na ich współczynnik izolacji akustycznej.

Projektujemy i urządzamy sypialnię

Co na podłogę i ściany?

 

Sypialnia kojarzy nam się z czymś miłym. Z relaksem, z chwilą oddechu od spraw dnia codziennego. Jest naszą oazą spokoju i strefą wyciszenia. W związku z tym wybierając materiały do naszej sypialni, skupmy się na materiałach miękkich i ciepłych. Na podłogę możemy wybrać wykładziny, ale również drewno. Płytki są zbyt zimnym materiałem na podłogę, drewno wyróżnia się delikatnością. Zajmijmy się ścianami. Sypialnia jest takim pomieszczeniem, gdzie możemy śmiało zaszaleć z kolorami i fakturami. Ciekawie wyglądałaby ściana, przy której stoi łóżko wyróżniająca się od reszty ścian. Kolorystyka w sypialni jest sprawą indywidualną. Zazwyczaj wybierane są kolory stonowane, ale często spotkać można kolor czarny w sypialni, który jest bardzo wyciszający i uspokajający wbrew pozorom. Jeżeli nie jesteś fanem mocnych kolorów, postaw na odcienie szarości i beżu. Są bezpieczne, a całość pomieszczenia możemy przełamać kolorowymi tekstyliami i dodatkami.

 

Oświetlenie

 

Dużą rolę w każdym pomieszczeniu odgrywa światło, ale to sypialnia jest tym pomieszczeniem, gdzie odpoczywamy. Właśnie tutaj powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Przede wszystkim musimy mieć główne źródło światła, zamontowane centralnie na suficie. Jeżeli obok sypialni mamy garderobę musimy pomyśleć nad doświetleniem właśnie tego miejsca. Kolejnym bardzo istotnym punktem oświetlenia są lampki nocne, ustawione na stolikach bądź niedużych komodach po obu stronach łóżka. Wybierając oświetlenie, musimy zwrócić szczególną uwagę na barwę oświetlenia. Warto wybierać ciepłe i wyciszające.

 

Jakie wybrać łóżko do sypialni?

 

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni. Musi być przede wszystkim wygodne, ale i odpowiedniej wielkości. Jeżeli ma to być łóżko pojedyncze, to na rynku możemy spotkać wymiary do 90 cm, a dla łóżek podwójnych 160 cm. Standardowa długość to 180 cm lub 200 cm. Wybierając łóżko o odpowiedniej długości, musimy do naszego wzrostu dodać około 20-25 cm. Wysokość stelaża optymalna dla osoby dorosłej to 40 cm, natomiast dla osób w podeszłym wieku 45 cm. Ustawiając łóżko w naszej sypialni, pamiętajmy, by z trzech stron zostawić przestrzeń 60 cm na swobodne poruszanie się po pokoju.

 

Partnerem artykułu była firma beautifulminds.pl https://beautifulminds.pl

Zobacz więcej podobnych postów