Choć na samą myśl o białej kuchni wielu odbiorców wywraca oczami, trend ten cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Meble kuchenne skąpane w bieli nadal stanowią klasyczne rozwiązanie, oferując coś więcej, niż tylko uniwersalność. Pomimo licznych plusów, ten popularny kolor nie pozostaje bez wad. Oto wszystkie „za i przeciw” przy urządzaniu kuchennego wnętrza w bieli.
Zalety białych mebli
Biel jest kolorem, który doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu. Idealnym celem na aranżację kuchni w tym kolorze są bloki, w których pomieszczenia są zazwyczaj niewielkie. Za sprawą białych frontów kuchnia będzie wizualnie wyglądać na większą. Dodatkowym atutem jest możliwość urządzenia takiej kuchni w dowolnym stylu. Uniwersalność bieli pozwoli na urządzenie pomieszczenia zarówno w stylu minimalistycznym, jak i rustykalnym, prowansalskim czy skandynawskim.
Białe wnętrza nadal kojarzą się ze szpitalną sterylnością. W przypadku kuchni jest to ogromna zaleta – meble sprawiają wrażenie czystych i ekskluzywnych. Dzięki zastosowaniu bieli można uzyskać efekt lekkości, co jeszcze bardziej podkreśli eleganckie wnętrze.
Niewątpliwą zaletą białych mebli jest możliwość zestawienia ich z dodatkami w dowolnym kolorze. Bez większych problemów można wpasować również drewniane czy kamienne blaty, które idealnie współgrają z nowoczesnymi trendami (złoto, mosiądz). Jeśli dotychczasowy wystrój znudzi się właścicielom, wystarczy wymienić jedynie dodatki, by kuchnia zyskała zupełnie nowy charakter.
Biała elegancja z wadami
Produkt doskonały nie istnieje i zawsze coś dzieje się kosztem czegoś. Z racji ogromnej popularności frontów na wysoki połysk, jedną z wad jest ich szybkie rysowanie. Lakier niestety jest dość podatny na takie uszkodzenia. Z czasem może to wyglądać nieestetycznie.
Użytkownicy białej kuchni mogą narzekać na wszechobecność okruszków czy drobinek pozostałych z pożywienia. Decydując się na białą kuchnię warto wybrać blaty w innym kolorze, w przeciwnym razie okiełznanie czystości może być nieco czasochłonne.
Pielęgnacja białej kuchni
Kuchnię w bieli można z łatwością utrzymać w czystości, co zdecydowanie można zaliczyć do wachlarzu zalet. Pielęgnacja lakierowanych frontów rozpoczyna się z chwilą zdjęcia z nich folii ochronnej. Wówczas przez około 3-4 tygodnie nie należy poddawać materiału działaniu środków chemicznych, ponieważ trwa proces utwardzania lakieru. Po tym czasie pielęgnacja powinna odbywać się przy użyciu miękkiej szmatki, którą należy moczyć w roztworze wody z niewielką ilością płynu do naczyń.
Aktualnie w sprzedaży znajdują się preparaty dedykowane specjalnej pielęgnacji frontów na wysoki połysk. Ich zadaniem jest zabezpieczenie materiału przed zniszczeniem (służą do tego specjalne woski do lakierów). Nie jest to konieczność – grunt to regularna pielęgnacja zapobiegająca powstawaniu wszelkich przebarwień. Dzięki takim zabiegom będzie można cieszyć się ponadczasową kuchnią na lata.
Partnerem materiału jest studio mebli kuchennych Atrii - meble kuchenne Warszawa.