Ergonomia i optymalizacja w toalecie
Wykończenie wnętrz

Ergonomia i optymalizacja w toalecie

Zapewnia ergonomię i wygodę podczas zaspokajania jednej z podstawowych potrzeb fizjologicznych. Oprócz względów estetycznych musi spełniać kilka ważnych warunków funkcjonalnych. W sprzedaży występuje w dwóch odmianach podstawowych. Mowa oczywiście o toalecie. Jakie są dzisiaj najpopularniejsze rozwiązania konstrukcyjne w kwestii miski WC?

 

Podstawowy podział misek to ten na modele stojące i wiszące. Różnią się one między sobą sposobem montażu. Nie ma wątpliwości, że miska wc stojąca jest popularniejsza. Z pewnością stanowi ona nieco bardziej klasyczne rozwiązanie. Nie bez znaczenia dla popularności miski WC stojącej jest z pewnością fakt, że o wiele prościej ją zamontować. Warto też pamiętać, że nie zawsze jest możliwość montażu stelaża podtynkowego dla mocowania miski wiszącej.

 

Różne wersje miski WC stojącej

Wyróżniamy wiele rodzajów misek wc w wersji stojącej. Jeden z podziałów dokonywany jest przez kryterium rodzaju spłuczki. Tym samym miska wc stojąca może być wyposażona w:

  • Dolnopłuk — częściej w użyciu ze względu na mniejszą ilość miejsca potrzebną na zamontowanie tego sprzętu.

  • Górnopłuk — rozwiązanie ma tę zaletę, że spłuczkę można zamontować w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, a wodę doprowadzić rurą spustową we wskazaną lokalizację. Jeśli łazienka ma niewielkie wymiary, może to mieć zasadnicze znaczenie przy wyborze.

  • Wersja kompaktowa — zbiornik na wodę jest zintegrowany z częścią służąca do siedzenia; w komplecie zazwyczaj jest także deska powiązana konstrukcyjnie i estetycznie z resztą zestawu, ze względu na jedność bryły.

 

Podział ze względu na konstrukcję muszli

Warto również wspomnieć o podziale misek WC ze względu na konstrukcję muszli. Należy tutaj wymienić:

  • Miski WC z kołnierzem — równomiernie rozprowadzają wodę. Słabszą stroną tego rozwiązania jest przestrzeń pod obrzeżem kryzy, gdzie gromadzi się kamień, osad i przy tej okazji tworzy się przyjazne środowisko dla bakterii.

  • Wersje z półką — projekt wolno odchodzi w zapomnienie z powodu konieczności częstego czyszczenia półki, na której mogą zalegać pozostałości po użyciu.

  • Miski z komorą wodną w kształcie leja — rozwiązanie to ma coraz więcej zwolenników, gdyż jest wygodne do czyszczenia, gładko pochłania nieczystości i oszczędza wodę.

 

Wyposażenie spłuczki

Wydawać by się mogło, że spłuczka jest tak prosto skonstruowanym elementem, że różnorodność w tym aspekcie w zasadzie nie występuje. Okazuje się jednak, że jest wręcz przeciwnie. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze nowoczesne rozwiązania w kwestii spłuczki do miski WC stojącej:

 

  • Tryb start/stop — większość misek WC stojących wyposażonych jest w przycisk uruchamiający spłukiwanie, przy pomocy którego, w dowolnym momencie akcji można zatrzymać strumień wody, jeśli stwierdzimy, że spłuczka wykonała swoje zadanie w obserwowanym cyklu.

  • Dzielony przycisk spłukiwania — zapewnia stałą możliwość oszczędzania wody poprzez dokonanie wyboru opcji: pierwszy przycisk dozuje wodę w ilości trzech litrów, natomiast drugi podwaja jej ilość.

Ergonomia i optymalizacja w toalecie

Zobacz więcej podobnych postów