Jak skutecznie wyczyścić dywan?
Wykończenie wnętrz

Jak skutecznie wyczyścić dywan?

Dywan sprawia, że dana przestrzeń staje się bardziej przytulna i klimatyczna. Niestety jego wygląd nie będzie zawsze prezentował się tak, jak w dniu zakupu, co jest wynikiem codziennej eksploatacji. Konieczne są zatem systematyczne działania takie jak odkurzanie czy czyszczenie. Trzeba mieć świadomość, że pielęgnacja będzie zależała od rodzaju danego dywanu.

Rodzaj dywanu a sposób czyszczenia

Dywany polipropylenowe należą do grupy dywanów, które łatwo utrzymuje się w czystości. Są wytrzymałe na ścieranie, a dodatkowo bardzo szybko schną. Ponadto prezentują odporność na zabrudzenia oraz wilgoć. Plamy występujące na tych dywanach należy czyścić, używając delikatnych środków piorących takich jak np. roztwór z szarego mydła i wody. Czas schnięcia tych dywanów wynosi minimum 12 godzin.

Odkurzanie dywanów wiskozowych powinno odbywać się przy użyciu samej ssawki, bez szczotki zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Podczas czyszczenia należy unikać zbyt mocnego pocierania. Nie należy do jego pielęgnacji wykorzystywać chemii wybielającej.

Dywany wełniane wyposażone są w naturalne włókno o niezwykle wysokiej jakości. Oddziałują na mikroklimat we wnętrzu, wyciszając je. Do czyszczenia ich zaleca się jedynie środki na bazie tlenu, bardzo łagodne takie jak np. szare mydło. W czasie mycia należy stosować jedynie chłodną wodę. Gorąca spowoduje, że dywan będzie się kurczył.

Na rynku dostępne są także dywany akrylowe. Są bardzo odporne na kontakt z różnymi bakteriami, enzymami, pleśnią czy substancjami chemicznymi. To dywany bardzo proste w czyszczeniu.

Jak skutecznie wyczyścić dywan?

Podstawa pielęgnacji – odkurzanie i trzepanie

Podstawowymi działaniami, jakie należy wykonywać z dywanem to systematyczne odkurzanie. To bazowy sposób czyszczenia, który pozwala wyeliminować wszelkie zabrudzenia występujące na powierzchni oraz ukrytych pośród włóknami dywanu. Odkurzanie powinno mieć miejsce co najmniej 2 razy w tygodniu za pomocą specjalnej turboszczotki. Podstawą pielęgnacji powinno być również trzepanie dywanu przy użyciu odpowiedniej trzepaczki. Dobrym i sprawdzonym sposobem na odświeżenie dywanu jest trzepanie go na śniegu. Najlepiej, gdy ozdobną stroną do śniegu będzie się z niego usuwać kurz. Co chwilę należy przekładać na świeży puch, aż do momentu uzyskania odpowiedniego rezultatu.

Eliminacja plam

W momencie, gdy na dywan zostanie coś rozlane należy szybko przyłożyć ręcznik papierowy, by uniknąć wchłonięcia prze włókna całego płynu. Zaschnięta plama jest dużo trudniejsza do usunięcia, dlatego im wcześniej zostaną podjęte działania, tym lepiej, gdyż można przeciwdziałać stałym przebarwieniom. Sprawdzonym sposobem na plamy jest mieszanina ciepłej wody z płynem do mycia naczyń, pamiętając, by zbytnio nie namoczyć wodą, by nie dopuścić do przemoczenia dywanu. Czyszczenie powinno odbywać się od brzegów do środka, nie wolno zbyt długo i mocno pocierać plamy.

Jeśli nie czujemy się na siłach bądź mamy obawy przed uszkodzeniem warto powierzyć tą czynność sprawdzonym firmom, na co dzień trudzących się tą profesją. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać np. czyszczenie dywanów kraków, by znaleźć profesjonalistów od pielęgnacji dywanów.

 

Zobacz więcej podobnych postów