Sadzonki róż - wszystko, co trzeba wiedzieć
Wykończenie wnętrz

Sadzonki róż - wszystko, co trzeba wiedzieć

Decyzja o posadzeniu róż jest jedną z najlepszych w ogrodnictwie, ponieważ cały przydomowy teren zyskuje piękny wygląd. Głównym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest dostępność ponad 150 gatunków i odmian róż. Najbardziej popularne są zdecydowanie okrywowe, cięte i pnące – zachwycają kolorami i pięknymi pąkami. Z kolorowych krzewów można stworzyć niepowtarzalny żywopłot, który stanie się wyjątkową ozdobą.

Sadzonki róż - wszystko, co trzeba wiedzieć

Jakie sadzonki róż kupić?

Najważniejsze jest miejsce, w którym kupuje się sadzonki róż, najlepiej wybierać szkółki roślin, ponieważ ich właściciele zajmują się uprawami w sposób profesjonalny. Wiele osób kieruje się ceną i wybiera sadzonki róż z przypadkowych miejsc, w których nierzadko oferuje się przemarznięte rośliny. Sadzonki róż i innych kwiatów muszą być przede wszystkim dobrze ukorzenione i mieć zwarty system korzeniowy, dzięki czemu nie pojawią się problemy z przyjęciem. Nie może dochodzić do sytuacji, że kupuje się sadzonki obciążone chorobami lub pokryte szkodnikami – z takimi przypadkami można się spotkać na przykład na targowiskach miejskich. Nierzadko oferowane są ubiegłoroczne kwiaty, których zwyczajnie nie udało się sprzedać przed końcem sezonu, istnieje wówczas duże ryzyko, że takie sadzonki nie przyjmą się. Wybierając się do profesjonalnych szkółek roślin można wybierać sadzonki róż z odkrytym korzeniem lub balotowane, czyli okryte odpowiednim materiałem. Najważniejsze jest w obu przypadkach zadbać o ich odpowiednie nawodnienie do czasu posadzenia, w pierwszym powinno się to zrobić jak najszybciej. Przez cały rok dostępne są także róże w doniczkach, którymi można przystroić taras, balkon, czy po prostu postawić na parapecie, w domu.

Miejsce, czas i sposób sadzenia róż

Sadzonki róż zakopuje się w terminach odpowiadających danej odmianie, te z odkrytymi korzeniami powinno się umieszczać w ziemi jesienią lub wiosną. Warunkiem koniecznym w obu przypadkach jest brak przymrozków, w przemarzniętej glebie sadzonki się po prostu nie przyjmą. Zdecydowanie lepszą porą roku jest jednak jesień, głównie ze względu na lepsze warunki dla korzeni, które szybciej się rozwiną. Miejsce na sadzonki róż powinno być przede wszystkim odpowiednio nasłonecznione i spokojne pod względem wiatru. Warto również zadbać o dobrą jakość gleby, chociaż róże poradzą sobie na każdej – nawet tej gorszej. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu posadzonych róż, pomocne mogą okazać się zamontowane w ogrodzie dreny, dzięki którym nie powstanie szkodliwy dla korzeni zastój wody. Na około miesiąc przed planowanym sadzeniem róż, zaleca się usunięcie poprzedniej ziemi na głębokości ponad pół metra i zastąpienie jej nową. Do gleb o odczynie zasadowym często dodaje się torf ogrodniczy, ewentualnie ziemię wrzosową. Ponadto konieczne jest odcięcie wszystkich ewentualnych uschniętych, zniszczonych pędów, liści, pąków i skrócenie za długich korzeni. Róże powinny rosnąć pod kątem, wówczas puszczają więcej pędów i są bardziej rozłożyste, robią większe wrażenie i stanowią przepiękną ozdobę ogrodu.

Zobacz więcej podobnych postów