Wybieramy oświetlenie do łazienki — co i jak?
Wykończenie wnętrz

Wybieramy oświetlenie do łazienki — co i jak?

Łazienka — powinna być funkcjonalna i komfortowa. Jej odpowiednie oświetlenie odgrywa istotną rolę, tym bardziej że wiele łazienek nie posiada okna. To tam panie często wykonują makijaż, a panowie zajmują się strzyżeniem czy pielęgnacją zarostu, toteż światło to podstawa. Co warto wybrać: ledy do łazienki, a może halogeny? Co jeszcze  jest ważne w kwestii oświetlenia łazienkowego? Sprawdźmy!

Oświetlenie w łazience

Wybieramy oświetlenie do łazienki — co i jak?

Światło, nie tylko sprawia, że lepiej widzimy. Jest również składową budowania nastroju — starannie dobrane oświetlenie podkreśli klimat wystroju i sprawi, że łazienka będzie przytulna i komfortowa, a nawet zyska akcent luksusu. Jeszcze do niedawna w wielu domach, całość łazienkowego źródła światła stanowiła jedna, główna lampa sufitowa. Tego typu rozwiązanie ma jednak jedną, zasadniczą wadę — światło nie dociera wszędzie tam, gdzie jest potrzebne. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się zastosowanie dodatkowych punktów świetlnych, dzięki którym wszelkie przestrzenie zostaną równomiernie doświetlone.

Ile puntów świetlnych należy zastosować? Zależy to od tego czy łazienka posiada okna (jeżeli tak: to jakiej wielkości i ile), oraz od jej kolorystyki. Łazienki utrzymane w ciemnych tonacjach, a do tego będące pomieszczeniami pozbawionymi okien mogą wymagać większej ilości punktów oświetleniowych, i to o większej mocy. W jasnych łazienkach można poprzestać na żarówkach o mniejszej mocy. Bardzo istotna będzie również tzw. temperatura barwowa: do wyboru mamy światło chłodne, ciepłe oraz neutralne.

Doskonały efekt daje zastosowanie w łazience światła ciepłego — od razu robi się przytulniej. Należy jednak mieć na uwadze jedną rzecz — ta barwa światła nie sprawdza się w strefie przy lustrze. W tym miejscu lepszym wyborem będzie postawienie na światło o barwie neutralnej.

Ledy do łazienki — dlaczego warto?

Z troski o środowisko, jak również w trosce o niższe rachunki za energię elektryczną warto zainwestować w oświetlenie typu LED. Nie dość, że zużywają o wiele mniej prądu niż standardowe żarówki, to występują w postaciach, dzięki którym można uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Taśmy Led umieszczone w estetycznych profilach będą idealne do podświetlenia wybranego fragmentu łazienki — np. okolic lustra czy też półki z wyeksponowanymi kosmetykami. 

Oświetlenie halogenowe również jest warte polecenia — jednakże lepiej sprawdzi się jako oświetlenie główne. Znakomity efekt może dać wykorzystanie halogenu właśnie jako światła głównego, a ledów jako doświetlenia poszczególnych części pomieszczenia (m.in wspomnianej wyżej strefy przy lustrze). 

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Jak łazienka to i podwyższona wilgoć oraz woda. Woda i prąd to nigdy nie jest dobre połączenie, dlatego też wybierając ledy do łazienki należy sięgnąć po profile o odpowiedniej szczelności, skutecznie chroniące taśmy przed zawilgoceniem. Należy szukać opraw jak i żarówek oznaczonych symbolem IP.  Minimalny stopień szczelności w miejscach szczególnie narażonych na zachlapania powinien wynosić IP44. Im wyższa liczba przy symbolu, tym wyższa szczelność. 

Oświetlenie łazienkowe powinno być nie tylko funkcjonalne i miłe dla oka, ale też bezpieczne. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, bez trudu można zaplanować oświetlenie łazienkowe, które spełni wszystkie te wymagania.

Zobacz więcej podobnych postów