Świat z każdym dniem posuwa się coraz bardziej do przodu, a technologia nieustannie prze, zaskakując nas przy tym nowymi gadżetami. Stosunkowo niedawno, ludzkość była świadkami wynalezienia żarówek, a dziś posiadamy tyle ich odmian, że ciężko jest się zdecydować na konkretną. Sytuacja ma się podobnie z włącznikami światła. Niesamowitą wygodą jest możliwość gaszenia sztucznych źródeł światła jednym kliknięciem, a mimo to powstają rozwiązania dodatkowo ulepszające te elementy.
Mowa mianowicie o dotykowych włącznikach światła. Czym są, po co się je stosuje i czy warto po nie sięgać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Przełączniki dotykowe – czym są?
Ekrany dotykowe są przez nas bardzo dobrze znane chociażby w kontekście samych telefonów. Jest to rozwiązanie, z którego korzystamy niemalże na porządku dziennym. Chcąc więc wyobrazić sobie dotykowy włącznik światła, raczej nie będziemy mieć problemu. Posiada on taką samą strukturę i budowę jak włącznik konwencjonalny. Różnicą jest natomiast, że zamiast przełączników góra-dół, mamy styczność z określoną liczbą dotykowych przycisków (zależną od obwodów).
Wbrew pozorom, rozwiązanie to wcale nie jest nowe. Niekiedy, w starszych mieszkaniach możemy napotkać się na takie włączniki, mające za obszar dotyku całą ich powierzchnię. Skoro więc sama technologia jest już światu dobrze znana, to co jest tak innowacyjnego w tych urządzeniach?
Okazuje się, że dotykowe włączniki światła mogą posłużyć jako jeden z elementów inteligentnego domu. Wiele rodzajów wyposażonych jest w moduł Wifi, dzięki któremu są w stanie połączyć się z dedykowaną aplikacją w telefonie, a następnie na stałe podpiąć pod router. Umożliwia to zdalne ich sterowanie.
Zalety włączników dotykowych
Nieważne, czy mamy na myśli zwykłe dotykowe przełączniki, czy też włączniki światła wifi, na pierwszym miejscu stawiamy ich unikatowy design. Nowoczesny wygląd w postaci szklanego panelu z jednym obrysem na środku, doskonale wpasuje się do każdego wnętrza i nada mu futurystycznego uroku. Istnieje wiele wariantów kolorystycznych takich włączników. W ofertach wielu sklepów dostępne są wersje czarne, białe czy srebrne.
Oczywiście, włącznik ma nie tylko wyglądać, ale być równocześnie funkcjonalny. Włączniki światła posiadają podświetlenie LED na panelu dotykowym w miejscu przycisku. Oznacza to, że idąc w nocy bez problemu natrafimy na takie urządzenie i będziemy w stanie włączyć światło. Z drugiej strony, po co się tak męczyć? W przypadku włączników światła wifi, jesteśmy w stanie włączyć zasilanie lamp znajdując się jeszcze w łóżku.
Różnice między przełącznikami dotykowymi a konwencjonalnymi
Należy zaznaczyć, że przełączniki dotykowe nie są jeszcze tak bardzo popularne jak konwencjonalne. Być może jest to kwestia ceny, ponieważ za panel dotykowy we włączniku musimy zapłacić troszkę więcej.
Główną różnicą pomiędzy dwoma typami włączników jest sposób ich działania. Włączniki konwencjonalne są stworzone tak, by to dźwignia decydowała o zamknięciu i otwarciu obwodu. Ciężko byłoby więc zamontować w tych urządzeniach moduł wifi, ponieważ musiałby on posiadać coś, co przy zdalnym wyłączaniu „odbijałoby” dźwignię. We włącznikach światła wifi dotykowych to przewodnictwo ludzkiego ciała decyduje o tym, kiedy obwód ma być zamknięty, a kiedy otwarty.