Schody drewniane to must have w 2022 roku w branży!
Wykończenie wnętrz

Schody drewniane to must have w 2022 roku w branży!

Wybór schodów do domu jest uzależniony od wielu czynników. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się schody drewniane, które od lat nie wychodzą z mody. Również i w 2022 r. to jeden z najmocniejszych trendów w branży.

Jakie są zalety schodów z drewna?

Największymi zaletami schodów drewnianych są naturalność i ponadczasowy charakter. Drewno należy do grona najstarszych materiałów, jakie mają zastosowanie w budownictwie. Wprowadza do pomieszczeń ciepłą, przytulną atmosferę. Jest całkowicie przyjazne alergikom. Znakomicie komponuje się z innymi materiałami – szkłem, kamieniem oraz metalem. Warto podkreślić, że schody z drewna odznaczają się znakomitymi parametrami użytkowymi. Pasują do każdego wnętrza bez względu na jego aranżację. Nie sposób nie wspomnieć przy tej okazji o ich bardzo wysokich walorach estetycznych – w miarę upływu czasu nabierają szlachetnego wyglądu. Drewno ma bowiem to do siebie, że pięknie się starzeje. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymaga systematycznej konserwacji – wówczas jest w stanie przetrwać w dobrym stanie przez kilkadziesiąt czy nawet ponad sto lat.

Z jakich gatunków drewna robi się schody?

Jakość schodów z drewna w ogromnej mierze zależy od gatunku drewna, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej zastosowanie znajduje tu drewno dębowe i jesionowe, ale cenione są także m.in. świerk skandynawski oraz odmiany egzotyczne, w tym jatoba, wenge, merbau, mahoń oraz iroko. Drewno użyte do produkcji schodów powinno spełniać szereg wymogów – przede wszystkim musi być wysokogatunkowym materiałem. Twarde i wytrzymałe drewno kosztuje najwięcej, ale to godna polecenia inwestycja, która zwróci się w stosunkowo krótkim okresie.

Schody drewniane to must have w 2022 roku w branży!

Schody drewniane – co będzie modne w 2022 ?

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w 2022 r. nadal modne będą schody drewniane utrzymane w stylu skandynawskim, który wyróżnia się prostotą i funkcjonalnością. Takie schody są idealnym rozwiązaniem dla miłośników minimalizmu ocieplonego naturalnością drewna. Innym trendem w branży są schody pasujące do loftowych aranżacji. Wówczas zestawia się je przeważnie z metalem, chociaż i szkło okaże się tu strzałem w dziesiątkę. Jeśli natomiast ktoś kocha styl glamour, może śmiało decydować się na kręte schody drewniane – to także mocny trend, który w polskich domach zostanie na pewno na dłużej. Warto też zwrócić uwagę na oprawę schodów, a konkretniej – o oświetleniu. Niezwykle efektownie prezentują się wtedy, gdy są podświetlone od dołu lub z boku punktowymi lampkami. 

Co jest ważne przy wyborze schodów z drewna?

Wybierając schody z drewna, nie należy się kierować wyłącznie indywidualnymi upodobaniami. Sporo w tym momencie zależy od projektu domu. Planowaniem schodów trzeba się zająć już na etapie przygotowywania projektu. Istotne są konstrukcja schodów oraz wszystkie parametry wykonawcze. Schody muszą być stabilne i bezpieczne. Najrozsądniej jest zlecić ich montaż sprawdzonym profesjonalistom mającym doświadczenie w realizacji tego typu zleceń i cieszącym się zaufaniem klientów.

Zobacz więcej podobnych postów