Jak dobrać kolor farby do wnętrza?
Wykończenie wnętrz

Jak dobrać kolor farby do wnętrza?

Malowanie ścian jeszcze nigdy nie było tak proste. Producenci oferują nam dziś wiele różnorodnych możliwości nanoszenia farby, mnóstwo funkcjonalnych i przydatnych gadżetów, a także niesamowicie rozbudowany wybór kolorów farb. Coraz łatwiej jest zmieniać kolor naszych ścian, dlatego decydujemy się na remonty we własnym zakresie co dwa, trzy lata, a Ci bardzo niecierpliwi zmieniają kolory nawet częściej. Łatwość z jaką nanosi się nowy kolor jest też ratunkiem dla osób, których ściany narażone są na wybryki małych dzieci lub zwierząt.

Małe pomieszczenia lubią jasne barwy

Musimy pamiętać, że kolor ścian powinien być harmonijnym elementem całej kompozycji, jaką stanowi nasze wnętrze. Jeśli malujemy zamieszkany już pokój, należy pamiętać o tym, by dopasować kolor farby do mebli, zasłon i innych rzeczy, które już mamy w domy i których nie zamierzamy się pozbywać. Odpowiednio dobrany kolor współgra z otoczeniem, nie rzucając się w oczy, a tworząc estetyczną całość. Przede wszystkim należy dobrać kolor farby do charakteru i wielkości pomieszczenia. Czym mniejsze wnętrze, tym jaśniejsze farby powinny nas interesować. Jasny kolor na ścianach odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. Mocniejsze i bardziej zdecydowane kolory można za to zastosować w większych pomieszczeniach, gdzie nie przytłoczą całości swoją intensywnością.

Ilość światła dziennego

Zanim wybierzemy farbę, która zastosujemy w naszym wnętrzu, zwróćmy tez uwagę na ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia. Gdy nie ma go zbyt wiele, nasz wybór niech oscyluje wokół farb o ciepłej tonacji. Gdy okna wychodzą na południe, możemy zaszaleć z zimnymi kolorami, ponieważ wystarczająca ilość światła dziennego sprawi, że będą one dobrze wyglądać o każdej porze. Pomieszczenia północne z małą ilością światła dziennego powinny być malowane farbami o ciepłych, jasnych odcieniach.

Jak dobrać kolor farby do wnętrza?

Kolor mebli

Jeśli nasze wnętrze jest już dość urozmaicone dodatkami i meblami, nie przesadzajmy z ilością kolorów na ścianach. Co za dużo, to nie zdrowo i zamiast radosnej ferii barw będziemy mieć bałagan, utrudniający odpoczynek. Warto dopasować farbę na zasadzie kontrastu do koloru mebli i zdecydować się na dwa kolory lub dwa odcienie tego samego koloru.

 

Zobacz więcej podobnych postów