Jakie oświetlenie wybrać do domu?
Wykończenie wnętrz

Jakie oświetlenie wybrać do domu?

Odpowiednio dobrane oświetlane stanowi źródło komfortu, o którym nie można zapomnieć podczas aranżowania własnych wnętrz. Trzeba dokładnie przemyśleć i zaplanować miejsca, w którym znajdować się będzie oświetlenie. Oprócz walorów estetycznych należy zwrócić uwagę także na ich funkcjonalność.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie?

Dobre oświetlenie ma ogromne znaczenie dla komfortowego funkcjonowania człowieka. Ma ono wpływ na nasze zdrowie, efektywność wykonywanych prac i odpowiedni wypoczynek. Każda ta czynność wymaga odpowiedniego źródła światła. Zasada jest taka, że sztuczne oświetlenie powinno być jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Jakościowe oświetlenie jest niezbędne podczas pracy i czynności, które wymagają koncentracji uwagi. W przypadku relaksu źródło światła nie musi być tak intensywne jak w momencie wykonywania konretnych działań.

Jakie oświetlenie wybrać do domu?

Rodzaje oświetlenia

Każde pomieszczenie wymaga dopasowania odpowiedniego rodzaju oświetlenia. Punktowe światła świetnie nadają się w kuchni oraz łazience. Pojedyncze i większe lampy będą doskonałe do salonu, jadalni czy sypialni. Oprócz praktycznego zastosowania oświetlenie powinno tworzyć także wyjątkowy klimat. Do takich pomieszczeń dedykowane jest oświetlenie podłogowe, które wpuszcza się w ścianach. Tego typu oświetlenie najczęściej spotykane jako dodatkowe źródło światła np. na stopniach schodów.

Światło, które wykorzystywane jest w domach dzieli się na ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Razem tworzą spójną całość. Ich głównym celem jest zapewnienie komfortu mieszkańcom, wydobycie walorów każdego z pomieszczenia oraz kreowanie właściwego klimatu. Aranżacja oświetlenia nie może kończyć się tylko i wyłącznie na jednej lampie sufitowej, by każde pomieszczenie było niepowtarzalne warto skorzystać z różnych rodzajów świateł, przykuwających wzrok i nadających właściwą oprawę. Oświetlenie ogólne stanowi tło dla miejscowego. Miejscowe oświetlenie wykorzystywane jest w celu doświetlenia stref, w których wykonujemy takie czynności jak gotowanie, czytanie czy toaleta. Oświetlenie dekoracyjne służy do podkreślenia charakteru danego wnętrza.

 

Zobacz więcej podobnych postów