Pokój na poddaszu - jak urządzić?
Wykończenie wnętrz

Pokój na poddaszu - jak urządzić?

Aranżacja pokoju na poddaszu często wiąże się z występującym problemem skosów, widocznych elementów więźby dachowej czy kominów. To, co dla jednej osoby może być problemem, dla kogoś innego będzie elementem pobudzającym wyobraźnię podczas projektowania wnętrza. W poniższym artykule podpowiemy kilka pomysłów na aranżacje takiego wnętrza. Od czego zaczynamy?

 

Aranżację pokoju, w którym występują skosy, musimy zacząć od określenia ile mamy faktycznie miejsca. Pamiętajmy o tym, że aby pokój był funkcjonalny, musi mieć minimum 190 cm wysokości, aby osoba dorosła mogła swobodnie stanąć bez obawy o uraz głowy. Powierzchnia podłogi w takich pokojach, nie pokrywa się z powierzchnią, z której możemy swobodnie korzystać. Miejsca, gdzie mamy skosy możemy wykorzystać na ustawienie mebli. Jest to doskonałe miejsce na zaprojektowanie mebli na wymiar. Pamiętajmy też o tym, że ustawiając fotele lub krzesła pod skosami, musi być wystarczająca wysokość sufitu, aby wstający nie uderzył głową o niego. Głównym elementem pokoju na poddaszu są właśnie skosy czy widoczne elementy konstrukcyjne dachu, dlatego warto podkreślić ich atuty. 

 

Pokój na poddaszu - jak urządzić?

 

Atuty poddasza-jak je wykorzystać?

 

Elementy konstrukcyjne dachu, które są widoczne, pomniejszają nasze pomieszczenie, dlatego ścianki działowe powinny być postawione w ostateczności, zwłaszcza jeśli mamy małą ilość okien dachowych. Aby jednak oddzielić strefy pomieszczenia, można wykorzystać właśnie elementy więźby dachowej. Widoczne drewniane elementy można wyszlifować i zaimpregnować odpowiednim lakierem, aby uwydatnić piękno drewna.  Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wysokiego poddasza, to możemy zrobić z niego antresolę z sypialnią lub dodatkowym pokojem do pracy. W takich pomieszczeniach warto stosować triki, które powiększą optycznie małe przestrzenie. Idealnym pomysłem będzie zawieszenie luster na ścianach. Kolory ścian oraz mebli powinny być jasne. Na antresoli sprawdzi się nie tylko sypialnia, ale i salon, w którym będziemy przyjmować naszych gości.

Zobacz więcej podobnych postów