Co warto wiedzieć o technologii CIPP?
Budowa domu

Co warto wiedzieć o technologii CIPP?

Problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną są zawsze dużą niedogodnością. Niestety naprawa rurociągów nie jest taka łatwa. Rury są schowane pod ziemią, więc trzeba je wykopać. To zajmuje dużo czasu. Nawet najprostsza naprawa generuje duże koszty. Na szczęście istnieje inny sposób na naprawę rup: Rękawy CIPP.

 Co warto wiedzieć o technologii CIPP? 

Co to jest CIPP?

CIPP to najbardziej zaawansowana technologicznie metoda naprawy rur wodnych i ściekowych. Proces instalacji tworzy nową “rurę w rurze” przy użyciu technologii bezwykopowej. CIPP ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych technik naprawy i wymiany rur.

Jak działa CIPP?

Technicy rozpoczynają proces instalacji CIPP, czyszcząc rurę. Próba instalacji bez czyszczenia nie będzie udana. Rura musi być czysta, aby żywica pokryła równomiernie i dobrze się utwardziła. Aby usunąć korozję, rdzę lub smar można zastosować specjalne metody.

Gdy rura jest już czysta, technicy włożą kamerę wideo do rury, aby znaleźć źródła uszkodzeń. W ten sposób będą wiedzieć, które miejsca mają dokładnie naprawić. Profesjonalna firma Poliner naprawi zarówno małe obszary, jak i całą długość rury.

Kiedy technicy określą obszar wymagający naprawy, wkładają rurę, która jest pokryta odpowiednim materiałem naprawczym. Następnie wkładają balon lub “pęcherz” do tej rury. W zależności od materiału utwardzanie trwa zwykle dwie-trzy godziny.

Po całkowitym wyschnięciu materiału balon zostaje opróżniony i usunięty. Technicy mogą włożyć kamerę wideo. W ten sposób sprawdzą, czy materiał dobrze się utwardził.

Niższe koszty instalacji

Początkowo wybór tradycyjnej wymiary rur może się wydawać bardziej opłacalny niż CIPP. Rzeczywiste koszty różnią się w zależności od kilku czynników. Biorąc je pod uwagę szybko zauważymy, że warto jednak wybrać CIPP. Przede wszystkim proces naprawy jest znacznie szybszy. Nie wiąże się też z koniecznością wykopywania rur i niszczenia krajobrazu, podjazdy lub ulicy. Nie tracimy pieniędzy na ponowne zakopywanie rur. Zaoszczędzimy na kosztach pracy i sprzętu.

Sprawdzi się w wielu sytuacjach.

CIPP jest skuteczna przy każdym typie lub wielkości rury. Sprawdzi się w przypadku korozji, rdzy, pęknięcia, dziury, wtargnięcia korzeni lub roślin. Jedną z największych zalet CIPP jest kompatybilność ze wszystkimi typami rur. Jest równie skuteczna przy naprawie metalowych, skorowadziałych rur, jak popękanych rur z tworzywa sztucznego. Na miejscu starej rury pojawia się zupełnie nowa, czysta rura.

Szybsze, wydajniejsze wyniki

Kopanie rur jest procesem czasochłonnym. Najpierw trzeba zadzwonić po pogotowie gazowe, które sprawdzi, czy nie natkniesz się na linie gazowe lub inne systemy podziemne. CIPP nie wiąże się z wykopami. Dlatego w ciągu kilku godzin i przy minimalnym kopaniu,  zadanie jest wykonane.

 Co warto wiedzieć o technologii CIPP? 

Długotrwałe efekty

Jeśli mieszkasz w starszym domu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że system rur jest uszkodzony. Każdy rodzaj materiału ma określoną żywotność, w tym popularnie stosowane rury ocynkowane. Wtedy warto zdecydować się na CIPP. Nowe rury przetrwają dziesięciolecia. Będziesz miał nowe, bezspoinowe rury zamiast starych i uszkodzonych.

Zobacz więcej podobnych postów