Ile kosztuje ociepleniu domu 100 m² ?
Materiały budowlane

Ile kosztuje ociepleniu domu 100 m² ?

Ile kosztuje ocieplenie domu 100 m² w 2022 r.? Ceny materiałów budowlanych w tym sezonie prawdopodobnie będą wciąż rosły. Stąd dobra kalkulacja jest nieodzowna. Przy planowaniu docieplenia budynku najlepiej jest pozostawić sobie nieco wolnych środków na to, by pokryć ewentualne wzrosty cen. 

Od czego zależy koszt docieplenia?

Od jakich czynników przede wszystkim zależy koszt docieplenia? Podstawowym kosztem są tutaj oczywiście produkty służące do dociepleń. Tego typu prace wymagają jednak większego doświadczenia, umiejętności i nierzadko są prowadzone na pewnych wysokościach. Liczy się więc także cena robocizny. W praktyce należy więc uwzględnić:

  • Rodzaj materiału dociepleniowego (styropian, wełna skalna, polistyren ekstrudowany, inne).
  • Koszt pracy ekipy budowlanej uzależniony od jej doświadczenia, regionu, czasem też tempa robót.
  • Wielkość docieplanej powierzchni.

Ile kosztuje ociepleniu domu 100 m² ? 

W przypadku ostatniego parametru warto przyjąć z góry określoną wartość. Można np. założyć, że w domu o powierzchni 100 m² będzie ok. 150 m² wymagających docieplenia.

Docieplenie styropianem

W przypadku budynków murowanych najczęściej wciąż wykonuje się docieplenia styropianem. Jego współczynnik przenikania ciepła waha się pomiędzy 0,031 a 0,044 W/(mK). Cena styropianu może się różnić w zależności od wartości tego czynnika i marki. Trzeba tu również doliczyć koszty pozostałych materiałów. Będą to:

  • Styropian grubości 20 cm w cenie ok. 70 zł: 150 m² będzie kosztowało ok. 10,5 tys. zł. Warto jednak dodać nieco materiału na docinki i wówczas będzie to koszt 12 tys. zł.
  • Koszty zaprawy, siatki i kleju: szacowana wydajność zaprawy to 5 kg/m², jej koszt zaś to ok. 27 zł za 25 kg. Daje to łącznie ok. 810 zł. Siatka i klej to ok. 1300 zł.
  • Tynk mineralny to koszt ok. 750 zł za 100 m².

Ceny robocizny są bardzo indywidualne. Trzeba tu jednak liczyć ok. 70 zł/m². W sumie daje to 10,5 tys. zł.

Docieplenie wełną skalną

Docieplenie wełną skalną lub mineralną poleca się nie tylko na budynkach murowanych, ale i drewnianych. W tym przypadku prace niekiedy bywają trochę bardziej problematyczne, co przekłada się na koszt robocizny.

W przypadku docieplenia wełną skalną uwzględnia się:

  • Koszt wełny skalnej fasadowej o grubości 20 cm: ok. 100 zł za 1 m². W przełożeniu na cały budynek daje to 15 tys. zł.
  • Koszty pozostałych materiałów na poziomie ok. 3 tys. zł.
  • Koszt robocizny ok. 13 tys. zł.

W sumie okazuje się więc, że koszt docieplenia wełną skalną jest wyższy, ale niekiedy takie rozwiązania są  o wiele lepsze dla domu.

Źródło: https://ocieplaniedachu.com.pl/

 

Zobacz więcej podobnych postów