Ocieplenie poddasza to kluczowy element, wpływający na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania budynków mieszkalnych i użytkowych. Niezbędne jest jednak prawidłowe wykonanie termoizolacji. Tylko w taki sposób zapewnimy szczelność poszycia dachowego i zapobiegniemy stratom ciepła. Jak należy ocieplać dachy i poddasza, jakie materiały stosować i gdzie szukać porad w tym temacie?
Wykonanie ocieplenia poddasza nie jest czymś bardzo trudnym. Jeśli ktoś ma doświadczenie w pracach remontowych, z pewnością poradzi sobie z tym bez problemu. Oczywiście można do tego zatrudnić fachowca, jeśli jednak chcemy zrobić to samodzielnie, to najpewniej także sobie poradzimy. Jeśli tylko będziemy uzbrojeni w sporą dozę informacji, jak ocieplić poddasze i czym najlepiej to zrobić.
Wełna skalna i wełna szklana
Najpopularniejszymi materiałami powszechnie używanymi do termoizolacji budynków, w tym również poddaszy użytkowych i nieużytkowych, jest wełna skalna i wełna szklana. Popularność ta wynika zarówno z wysokich parametrów termoizolacyjnych i ognioodporności, jak i stosunkowo prostego montażu i atrakcyjnej ceny. Nie są to jednak jedyne materiały, potrzebne do poprawnego ocieplenia poddasza. Niezbędne będą również folie i membrany, a w przypadku poddaszy użytkowych, również specjalne stelaże do montażu płyt karton-gipsowych.
Jak montować ocieplenie, gdzie szukać informacji?
Wełnę szklaną lub skalną układa się pomiędzy krokwiami. Zaleca się jednak aby w poprzek położyć drugą warstwę wełny, likwidując w ten sposób mostki termiczne. Dużo ciekawych informacji, na temat prawidłowej termoizolacji poddasza, znaleźć można na https://ociepleniepoddasza.com.pl/
. Z zamieszczonych tam informacji dowiemy się między innymi tego jak krok po kroku ocieplić poddasze, jakich użyć do tego materiałów i jak wpływa na wartość budynku, jego odpowiednia termoizolacja.
Warto pamiętać, że dzisiaj, przy niezwykle wysokich kosztach ogrzewania, ocieplenie poddasza i ścian budynku jest nie tylko ekonomiczne, a po prostu konieczne – zwłaszcza w nowo budowanych budynkach. Muszą bowiem spełniać one restrykcyjne normy termoizolacji – określane przez współczynnik przenikania ciepła.