Wokół izolacji z wełny skalnej narosło wiele mitów. Rozprawiamy się z nimi w tym artykule, przedstawiając zestawienie faktów oraz nieprawdziwych opinii na temat tego popularnego materiału izolacyjnego.
MIT: Izolacja z wełny skalnej jest ciężka
Izolacja z wełny skalnej jest bardzo lekka, zwłaszcza jeśli porównamy ją z innymi rodzajami dostępnych na rynku izolacji. Potwierdzają to również dane producentów: waży około jednej trzeciej wagi izolacji z włókna szklanego i około połowy wagi izolacji celulozowej.
Niska waga jest jednym z powodów, dzięki którym wełna mineralna jest tak popularnym materiałem budowlanym. Można ją łatwo zainstalować w ciągu zaledwie kilku godzin, a sama wnoszenie jej na wysokie piętra rusztowania nie stanowi większej trudności.
PRAWDA: Wełna skalna zapewnia doskonałą termoizolację cieplną domu jednorodzinnego
Zalet izolacji z wełny skalnej jest wiele. Pierwszą i najbardziej oczywistą z nich jest to, że zapewnia ona doskonałą izolację termiczną, zatrzymując ciepło w chłodne dni i odprowadzając chłodne powietrze w gorące dni. Jest to szczególnie korzystne w miesiącach zimowych, kiedy temperatury na zewnątrz są najniższe. Dzięki tej właściwości, możliwe jest wygenerowanie sporych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
MIT: Izolacja z wełny skalnej jest łatwopalna
Izolacja z wełny mineralnej jest mniej palna niż tradycyjna izolacja z włókna szklanego ze względu na sposób jej produkcji. Jest to przędzone włókno szklane zawarte w tkanej, puszystej tkaninie, która w dotyku przypomina wełnę. Mocne wiązanie elementów sprawia, że sam materiał jest mocno zbity w sobie. Dzięki tej właściwości, doskonale zatrzymuje płomienie oraz ogień w przypadku pożaru. Znacznie wydłuża to czas, który otrzymują mieszkańcy na ewakuację.
PRAWDA: Wełna mineralna jest bezpiecznym materiałem
Wełna skalna jest materiałem bezpiecznym do stosowania wokół domów ze względu na niską toksyczność, nieorganiczny skład i właściwości obojętne. Przy prawidłowej instalacji nie stanowi zagrożenia toksycznością spowodowaną gazami odlotowymi, ponieważ długie włókna nie stykają się z powietrzem w domu; zamiast tego są pokryte papierowym lub foliowym podkładem i ciasno upakowane na miejscu z dodatkową izolacją wokół.
Źródło: https://mineralnawelna.pl/welna-mineralna-czy-styropian-na-co-sie-zdecydowac