Rodzaje kotew nierdzewnych
Materiały budowlane

Rodzaje kotew nierdzewnych

Choć kotwy nierdzewne wydają się być - przynajmniej z nazwy - czymś bardzo skomplikowanym, to prawda jest zupełnie inna. To po prostu elementy, które tworzone są zazwyczaj z mocnego i wytrzymałego materiału, a ich zadaniem jest łączenie elementów konstrukcyjnych. Z uwagi na ich zastosowanie, niezwykle istotny pozostaje odpowiedni wybór kotwy do rodzaju konstrukcji i jej roli.

W najprostszym tłumaczeniu kotwy nierdzewne w budownictwie i konstrukcjach to zazwyczaj odpowiednik dobrze znanych nam mocowań w stylu śrub, które wykorzystujemy przy składaniu mebli czy wykończeniu wnętrza. Kotwy to elementy konstrukcyjne, które mają ze sobą utrzymywać elementy danej budowli czy zabudowania - mocować je  do siebie tak, aby konstrukcja była wytrzymała i bezpieczna do korzystania.

Kotwy do dużych obciążeń

Zazwyczaj kotwy nierdzewne stosowane są w elementach, które wymagają stabilności podczas użytkowania. Do najbardziej istotnych miejsc używa się kotew tulejowych przystosowanych do utrzymywania wysokich obciążeń. Zazwyczaj są one montowane w podłożach betonowych o rozmaitym charakterze, od betonu spękanego i niespękanego aż po zwykły czy zbrojony. Świetnie sprawdzają się do montażu takich elementów, jak np. bariery ochronne, bramy przemysłowe, wysokie regały, które będą bardzo obciążane, czy nawet znaki drogowe. Elementy po zastosowaniu kotew nierdzewnych tulejowych do dużych obciążeń zazwyczaj są odporne zarówno na wyrywanie, jak i ścinanie.

Rodzaje kotew nierdzewnych

Kotwy nierdzewne tulejowe

W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma różnymi rodzajami kotew: klasycznymi oraz z dodatkowym gwintem wewnętrznym. Wśród tych ostatnich też możemy wyróżnić kilka różnych grup produktów, które różnią się przede wszystkim zastosowaniem. Klasyczne kotwy tulejowe można montować jedynie przy małych obciążeniach, np. elementach domowych takich jak grzejniki. Ich zaletą jest szybki i prosty montaż. Z drugiej strony kotwy tulejowe posiadające gwint wewnętrzny nadają się już do montażu w różnych rodzajach betonu i unieruchomienia np. całej sieci rurociągowej. Ich montaż również nie przysparza większych problemów.

Kotwy przelotowe, opaskowe

Ten rodzaj kotew jest zazwyczaj odporny nie tylko na działanie rdzy (bo są to kotwy nierdzewne), ale również, zależnie od sposobu produkcji, na działanie ognia czy innych żywiołów. Zazwyczaj z tego powodu kotwy nierdzewne takiego rodzaju stosowane są przede wszystkim przy konstrukcjach znajdujących się poza budynkami. Można ich używać do montażu poręczy albo balustrad, gdzie będą sprawdzały się bardzo dobrze. Ich zaletą jest istnienie takiego rodzaju kotew przelotowych, który sprawdza się przy montażu w kamieniu.

Kotwy nierdzewne segmentowe

Ta grupa jest naprawdę liczna i z powodzeniem można by ją podzielić na kilkanaście innych, przede wszystkim pod względem budowy samej kotwy nierdzewnej. Zazwyczaj łączniki w tym przypadku mają zarówno kształt haka, jak i śrub czy prętów z nakrętkami i bez nich. Co istotne, kotwy te mają również wiele możliwości zastosowania, począwszy od montażu drzwi przeciwpożarowych, aż po elementy żurawi.

Partnerem artykułu jest firma inoxa.pl – oferująca kotwy nierdzewne. Więcej na inoxa.pl.

Zobacz więcej podobnych postów